Spektakël e garë hipizmi, çelet sezoni turistik në Darzezë të Fierit

Gara e hipizimit çeli edhe këtë vit sezonin e ri turistik 2022 në plazhin bregdetar të Darëzezës, në Fier me një demonstrim unik kuajsh.

Për herë të parë, bregdeti i Fierit u shndërrua në pistën e një gare me kalorës shqiptarë, ku morën pjesë qindra vizitorë dhe kalorës nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Në Darzezë të Fierit ishte kryeministri, Edi Rama, i cili për pak kohë ndoqi garën me kuaj e me pengesa ndërsa

Shoqëruar nga Kryebashkiaku Armando Subashi, kryeministri inspektoi dhe përfundimin e punimeve të Urës së Darzezës e cila tha se do të jetë gati brenda 4 muajve. 

Garat me kuaj zhvillohen prej 3 vitesh në plazhi e Darzezës, e cila çdo vit e më shumë po tërheq vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 22/05/2022 00:26

    Ka ardhur koha qe Shqiperia te kete nje hipodrom te vertete,shqiptaret e pelqejne hipizmin.Edhe per kete te fundit ka ardhur koha te kaloje nga amator ne profesional.Eshte nje sport qe gjeneron shume te ardhura dhe nuk mund te vazhdohet me me shfaqje te ketij niveli te denja per nje feste fshati.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës