Spinaq me vezë, receta më e shijshme nga Raina Kovaçi

Burani me spinaq

Përbërësit:

 • 1 kg spinaq
 • 1 tufë koper
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1-2 kërpudha
 • 3 kokrra vezë
 • Pak oriz
 • Salcë
 • Djathë të bardhë
 • Djathë kaçkavall
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht kaurdisim një qepë të grirë në rende me karrotën dhe kërpudhat, shtojmë pak kripë për të ndihmuar zbutjen dhe më pas të gjithë masën e kalojmë në frulatim. Vendosim në zjarr një tigan të ngrohet me vaj ulliri ku shtojmë purenë e përgatitur dhe spinaqin. Pasi spinaqi ka ulur vëllimin shtojmë orizin, pak fare salcë, koper dhe majdanoz. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper, e kalojmë gatimin në një tavë dhe e vendosim në furrë për disa minuta. Më pas e nxjerrim tavën nga furra dhe krijojmë disa gropëza të vogla ku hedhim vezët, bëjmë një spërkatje me djathë të bardhë dhe kaçkavall të grirë. E rivendosim përsëri tavën në furrë dhe e lemë derisa të mpiksen vezët.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin