Spiropali i përgjigjet Bashës për inceneratorët: Drejtësia e re po funksionon! Edhe t'i do përgjigjesh për ato që ke bërë

Ministrja Elisa Spiropali i është përgjigjur kryedemokratit Lulzim Basha në lidhje me akuzat për inceneratorët. Spiropali tha se pastrimi i vendi nga mbetjet ishte domosdoshmëri, duke shtuar se me ata që kanë bërë shkelje, do të merret drejtësia. Ajo nuk i la as akuzat ndaj Bashës, teksa tha se edhe ai do të përgjigjet para drejtësisë 'për ato që ke bërë'.

"Kjo që sapo tha është absurde. Mungesa absolute e kohorencës është ulëritëse. Është i njëjti njeri që del ccdo ditë dhe thotë që reforma në drejtësi është e kapur dhe i shërben kësaj shumice. Është po i njëjti njeri që flet sot për të njëjtat institucione që janë krijuar nga vullneti i kësaj qeverie dhe i Kryeministrit Rama. Kush e mendonte më parë që kryebashkiakë, ministra, udhëheqës politikë do të merreshin të pandehur. Lulzim Basha është shembulli i gjallë për fakte dhe vjedhje të provuara ka shpëtuar vetë pikërisht nga ajo drejtësi. Flet këtu për gishta dhe për duar ky që vetëm 2 gishtat ka lart dhe është i gjithi i zhytur brenda. Ne e lejuam ngritjen e Komisionit Hetimor për Mbetjet edhe pse ishte në hetim nga SPAK. E bëmë këtë për të qenë transparent deri në fund. Nëse ka pasur abuzime këtë e përcakton prokuroria. Sot ju bashkë me Tabakun dilni dhe shpallni njerëz fajtorë duke kërkuar burgim. Ne jemi ndarë nga ai sistem ku njerëz më pushtet qëndronin të pandëshkuar dhe bëhej kërdia të njerëz të pambrojtur. Ne me sistemin pandëshkueshmërisë dhe me kapjen e shtetit nuk na lidh asgjë më, sicc ju lidhte juve më parë. Ky pushtet kushtetues, ai gjyqësor, i është kthyer qytetarëve shqiptarë. Ju me këtë gjuhë nuk i bindni dot qytetarët e Shqipërisë. Ju bëni garë këtu se kush është më radikali, kush do të fusë më shumë njerëz në burg, çoni letra nëpër ambasada. Shkoni përgjigjuni për ato që ju keni bërë. Kushto që ka shkelur ligjin, që ka abuzuar me pozicionin që i është dhënë, do të përgjigjet tek ai institucion që nuk i pagabueshëm dhe perfekt por po ndryshon. Në fund pastaj është gjykata e pagabueshme, vota e njerëzve. Do të vijë koha e përgjegjësi për të gjithë. Po ndahet shapi nga sheqeri", tha ajo.


Lajmi kryesor:

Inceneratorët përplasin PD-PS! Basha: Rama s’i lan dot duart! Spiropali: Do përgjigjesh para drejtësisë! Berisha: Kjo aferë zgjidhet me protesta! Miratohen anëtarët e rinj të AMA-s


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Tragjedi në Greqi, një varkë fundoset, tjetra përplaset me shkëmbin! Vdesin 17 vajza emigrante

Tragjedi në Greqi, një varkë fundoset, tjetra përplaset me shkëmbin! Vdesin 17 vajza emigrante