Spiunazhi rus në Austri, arrestohet një 39-vjeçar, djali i një diplomati! Ka udhëtuar në Moskë para fillimit të luftës në Ukrainë

Spiunazhi rus në Austri, arrestohet një 39-vjeçar, djali i një diplomati! Ka udhëtuar në Moskë para fillimit të luftës në Ukrainë

foto ilustruese

AUSTRI-Një 39-vjçar grek me origjinë ruse, i cili është djali i një diplomati raportohet se është arrestuar. Media austriake “Kurier” shkruan se ai mendohet të ketë punuar si një spiun në Austri për vite me radhë për llogari të Rusisë.

“Kurier” shkruan se Rusia, veçanërisht në Vjenë, ka një rrjet të dendur spiunësh në veprim. Rasti i një 39-vjeçari që u bë i njohur të hënën jep një pasqyrë të këtij konstrukti.

Dhe kjo e bën të qartë se sa seriozisht autoritetet e brendshme të sigurisë, të udhëhequra nga Drejtoria për Sigurinë Shtetërore dhe Inteligjencën (DSN), e marrin kërcënimin nga Rusia.

Në rastin e 39-vjeçarit të dyshuar për spiun, banesa e të dyshuarit u kontrollua më 24 mars në Vjenë-Donaustadt. Dy ekipe të njësisë antiterroriste “Cobra” mësohet se kanë vepruar  për shkak të natyrës së rrezikshme të personit.

Shtetasi grek me origjinë ruse akuzohet se prej disa vitesh ka spiunuar për një shërbim sekret rus në dëm të Austrisë. Dhe mesa duket nuk ishte i vetmi. Sepse babai i tij, një ish-diplomat, i cili thuhet se ka qenë i stacionuar në Austri dhe Gjermani gjatë shërbimit të tij aktiv, thuhet se ka punuar tashmë si spiun për Rusinë.

Hetimet e DSN-së me partnerë të huaj dhe në bashkëpunim me prokurorin publik të Vjenës, me sa duket duhet të tregojnë se 39-vjeçari ka marrë edhe trajnim special ushtarak në Rusi.

Ai ishte gjithashtu në shkëmbime me diplomatë dhe spiunë të tjerë nga vende të ndryshme. Por kjo nuk është e gjitha: Pak para dhe gjatë luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, i dyshuari ishte ende vetë në Moskë.

Rezultatet e hetimit të përpiktë të shërbimit sekret austriak duhet të vërtetojnë sa vijon: Nga viti 2018 deri në fillim të vitit 2022, 39-vjeçari thuhet se ka kryer gjithsej 65 udhëtime jashtë vendit, si dhe në Rusi, Bjellorusi, Turqi dhe Gjeorgji; Megjithëse ai mori vetëm pak përfitime sociale në Austri, ai bleu disa prona në Vjenë, Rusi dhe Greqi.

Çfarë sekretesh ka spiunuar i dyshuari në emër të Rusisë?

Thuhet se ai ka marrë informacion mbi politikën e jashtme, situatën e përgjithshme sociale dhe të sigurisë dhe ia ka përcjellë Rusisë.

Pra, udhëtimi në Moskë pak para fillimit të luftës ndoshta nuk ishte rastësi, por një shkëmbim i ndërgjegjshëm i informacionit për njohuritë e marra nga Austria.

Por i dyshuari thuhet se nuk ka shkëmbyer vetëm informacione gjatë udhëtimit. Edhe në Vjenë u zhvillua një sistem i veçantë me vende të fshehta ku fshiheshin mesazhet për të transmetuar informacione.

Vendndodhjet e dorëzimit u bënë të dukshme për marrësin me shenja kryesisht të padukshme. Siç tregojnë hetimet, personeli diplomatik nga Federata Ruse thuhet se ka qenë gjithmonë i pranishëm në këto dorëzime në kohën dhe vendin e duhur.

Gjatë kontrolleve të ndryshme në shtëpinë e të dyshuarit, thuhet se është zbuluar një detektor sinjali, i cili mund të zbulojë pajisjet e përgjimit dhe kamerat e fshehura, dhe një kostum mbrojtës kundër fragmenteve. Gjithashtu janë sekuestruar celularë, laptopë dhe tabletë, mbi të cilët janë vlerësuar gjithsej dhjetë milionë skedarë.

39-vjeçari është tashmë i lirë pas arrestimit. Ai përballet me një dënim me burg nga gjashtë muaj deri në pesë vjet.

Mbetet e diskutueshme nëse pas zbulimit të rastit të spiunazhit dhe demonstrimit të marrëdhënieve të ngushta mes diplomatëve rusë, një ripërtëritje e dëbimit të tyre është në prag.

Në prill, pas shumë hezitimesh, Austria hoqi statusin diplomatik të tre punonjësve të Ambasadës Ruse në Vjenë dhe një punonjësi të Konsullatës së Përgjithshme në Salzburg.

Aktivitetet e mundshme të shërbimit sekret nga diplomatët rusë tashmë janë përmendur si arsye. Udhëtimi në Moskë pak para fillimit të luftës ndoshta nuk ishte rastësi, por një shkëmbim i ndërgjegjshëm i informacionit për njohuritë e marra nga Austria.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve