Spiunët rusë paralajmëruan Putinin që të shtynte pushtimin e Ukrainës

Spiunët rusë paralajmëruan Putinin që të shtynte pushtimin e Ukrainës

1679070108_c669b997d1b44c34bc397681f5bf7939.jpg
Agjencitë ruse të spiunazhit kanë arritur një shkallë më të madhe suksesi në Ukrainë sesa ushtria e saj, e cila ka hasur në pengesa të shumta. 

Dhe kreu i inteligjencës së jashtme të Rusisë, i tha Presidentit Vladimir Putin se atyre u duhej më shumë kohë për t'u përgatitur, duke kërkuar që të shtyhej pushtimi, por kërkesa e tij u refuzua. 

Kjo është ajo që pretendohet në një raport prej 39 faqesh nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (RUSI), i cili synon të paralajmërojë qeveritë perëndimore për shtrirjen e operacioneve sekrete ruse për të përmbysur një vend.

Raporti thoshte se agjencitë ruse të spiunazhit filluan përgatitjet për pushtimin e Ukrainës që në qershor 2021 dhe se Shërbimi Federal i Sigurisë kontrolloi shpejt popullatat në zonat e pushtuara të Ukrainës. Shërbimet speciale ruse, thuhet në raportin e publikuar nga BBC-arritën të rekrutonin një rrjet të madh agjentësh në Ukrainë përpara pushtimit dhe pjesa më e madhe e aparatit mbështetës mbeti aktiv pas pushtimit.

Sipas raportit, edhe spiunët kanë pasur të metat e tyre. Vlerësimi i tyre fillestar përpara pushtimit, i dhënë Presidentit Putin, ishte se forcat ruse do të priten krahëhapur dhe se qeveria në Kiev do të shembet shpejt.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Shpërthim pranë një baze ajrore ruse në Krime! Zelensky bisedë telefonike me Melonin: Faleminderit Italisë për mbështetjen e dhënë


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Basha mesazh për Berishën: Demokratët u ndanë se u ngrit flamur i rremë për interesa personale dhe pati aleancë me të keqen! Duam pastrim nga të korruptuarit

Basha mesazh për Berishën: Demokratët u ndanë se u ngrit flamur i rremë për interesa personale dhe pati aleancë me të keqen! Duam pastrim nga të korruptuarit