Stadiumet hapen me 1 korrik, Ademi- Ministrisë së Shëndetësisë: Të lejohen 30% e tifozëve në Air Albania në finalen e Kupës, do respektojmë masat

Stadiumet hapen me 1 korrik, Ademi- Ministrisë së Shëndetësisë: Të lejohen 30% e tifozëve në Air Albania në finalen e Kupës, do respektojmë masat

Kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi

Ndonëse Komiteti Teknik i ekspertëve ka vendosur që tifozët do të marrin pjesë në ndeshje pas 1 korrikut, kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi i bën thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që kjo masë të zbatohet të hënën pasi luhet Finalja e Kupës së Shqipërisë, një ndeshje e rëndësishme për vendin tonë. Në një status në Facebook, Voltana Ademi i drejtohet MSH që të lejohen 30% e tifozëve në ndeshjen e Vllaznisë do të përballë Skëndërbeut. Kjo kërkesë vjen pas uljes së numrit të rasteve në vendin tonë, ku Ademi thekson se do të zbatohen masat anti-COVID.

"Ditën e hënë, datë 31 maj 2021, në stadiumin "Air Albania" ekipi ynë i zemrës Vllaznia, ndeshet përballë Skenderbeut të Korçës në finalen e Kupës së Shqipërisë në futboll. Kjo ndeshje vjen pas një sezoni të jashtëzakonshëm ku pasi jemi shpallur nënkampion të Shqipërisë, rikthehemi pas më shumë se një dekade në finalen e Kupës së Shqipërisë ndaj një emri të madh të futbollit shqiptar siç është Skenderbeu. Përballë një ecurie kaq pozitive, sigurisht, mungesa e tifozëve mbetet një nga keqardhjet më të mëdhaja! Duke parë se tashmë situata e pandemisë globale COVID-19 është çdo ditë e më tepër duke u përmirësuar, duke parë që në të gjitha vendet europiane tashmë finalet e kupave po zhvillohen me pjesëmarrjen e 30% të tifozëve, Bashkia Shkodër i bën kërkesë autoriteteve publike e në mënyrë të veçantë Ministrisë së Shendetësisë dhe Mbrojtjes Sociale: Ditën e finales, me datë 31 maj 2021, duke respektuar rigorozisht të gjitha protokollet dhe masat anti- Covid, të lejojë prezencën e pjesësemarrjen e tifozëve në 30% të kapacitetit të stadimumit 'Air Albania', shkruan Ademi.

Tre ditë më parë Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi lehtësimin e masave anti-COVID me rënien e rsateve pozitive në vendin tonë. Komiteti teknik i Ekspertëve nga 1 qershori zgjati orën policore deri në 23:00, por muzika do të lejohet deri në 22:00 dhe klubet e natës do të vijojnë të jenë të mbyllura. Ndërsa maska në ambjentet e jashtem do të hiqet, ndër të tjera u vendos që nga 1 korriku do të lejohen kampionatet sportive me prezencë te tifozëve me kapacitete të reduktuara deri ne 30% sipas protokollit të ISHP. 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore