Stanet “pushtojnë” malin e Krujës, dëmtohet bimësia, banorët: Sigurojmë jetesën

I kthyer në një destinacion turistik që gjatë viteve të fundit ka tërhequr shumë turistë vendas dhe të huaj, mali i Krujës është është “pushtuar” nga stanet e bagëtive.

Gjatë viteve të fundit u mbollën tre mijë fidanë arrash, 3 mijë gështenja dhe 40 mijë fidanë pisha, të cilat u dëmtuan të gjitha nga gjëja e gjallë që kullot në këtë zonë. Bashkia e Krujës nuk ka lëshuar asnjë leje për blegtorët, ndërsa menaxheri i pyjeve Nuri Xhepi, flet për situatën shqetësuese.

Problemi qëndron se stanet janë edhe në një kohë të ardhshme, e gjithë bagëtia do vijë përsëri këtu. Ju lutem të na ndihmoni, ose me prishjen e stanit,  ose të përzëmë të gjitha bagëtitë nga mali i Krujës. 

Nuri Rexhepi,  Menaxher i pyejeve

Blegtorët justifikohen duke thënë se gjëja e gjallë është e vetmja mënyrë për të siguruar të ardhura për familjen, ndërsa shtojnë se as nga shteti nuk i ka  ndihmuar me subvensone. Pritet edhe një reagim nga bashkia e qytetit në lidhje me këtë shkatërrim të mjedisit dhe të gjelbërimit në Sarisalltik.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • albanian: 23/07/2018 10:50

    Hmmmm dhia nuk ha gjethe pishe.... Por Krutani e ka fiksim me te hedh hi syve, keshtuqe gjeniii ku i keni cuar leket, se ju kaq fidane asnjehere nuk i keni ble e jo me mbjell..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Vrasja e vëllezërve Bilali në Shkodër, 25 vite burg për Arsen Stojkun, mik i familjes Lici

Vrasja e vëllezërve Bilali në Shkodër, 25 vite burg për Arsen Stojkun, mik i familjes Lici