Stoltenberg i zhgënjyer pas triumfit të talebanëve: Nuk kishim zgjedhje tjetër përveç largimit

Stoltenberg i zhgënjyer pas triumfit të talebanëve: Nuk kishim zgjedhje tjetër përveç largimit

NATO kishte vetëm një opsion për të lënë Afganistanin plotësisht ose për të rritur numrin e trupave dhe për të rifilluar operacionet luftarake atje,  deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s, Jens Stoltenberg.

"Sot patëm një takim për të diskutuar situatën serioze dhe të paparashikueshme në Afganistan. Kabuli ra dhe talebanët morën kontrollin e pjesës më të madhe të vendit. Me të vërtetë më vjen keq”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO -s, Jens Stoltenberg.

Nga ana tjetër, numri një i Aleancës Atlantike ia atribuon dështimin dhe kolapsin e vendit udhëheqjes së Kabulit.

"Aleatët e morën parasysh rrezik e tërheqjes sepse e dinin që vazhdimi nuk ishte më alternativë, nuk duhej të vazhdohej me prani të kufizuar ushtarake, mund të vazhdohej vetëm me një prani të shtuar të trupave të NATO-s dhe angazhim të tyre edhe një herë në luftime ", u tha ai gazetarëve në Bruksel.

Në fjalën e Stoltenberg dallohej lehtësisht zhgënjimi dhe paaftësi për të ndryshuar rezultatet e një lufte disa vjeçare të pa rezultat.

 


Lajmi kryesor:

Afganistan/Talebanët flasin para popullit: Falim ata që luftuan kundra nesh! Respektojmë të drejtat e grave sipas ligjit islam! Zv.presidenti vetëshpallet President kujdestar: Bashkohuni me rezistencën


  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan