Stoltenberg thirrje Kosovës dhe Serbisë: Ulni tensionet! Dialogu i lehtësuar nga BE, zgjidhja e vetme

Stoltenberg thirrje Kosovës dhe Serbisë: Ulni tensionet! Dialogu i lehtësuar nga BE, zgjidhja e vetme

1679408791_nato.JPG

Gjatë vizitës në Turqi, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë për të ulur tensionet e vazhdueshme në 4 komunat e veriut.

Stoltenberg dënoi fuqishëm sulmet e paprovokuara kundër trupave të KFOR-it dhe siguroi se “KFOR-i dhe NATO do të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë qytetarët në Kosovë”.

Ai përshëndeti vendimin e Turqisë për të ofruar forca shtesë për praninë e KFOR-it në Kosovë dhe më tej informoi se blloku i sigurisë do të vendosë 700 trupa nga rezervat operacionale të NATO-s dhe se Turqia do të mbikëqyrë këtë proces.

Stoltenberg përfundoi duke i bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të de-përshkallëzojnë situatën, të përmbahen nga sjelljet e papërgjegjshme dhe të angazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, duke theksuar se është rruga e vetme drejt paqes.


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri, Stoltenberg thirrje Kosovës dhe Serbisë: Ulni tensionet! Kurti nuk tërhiqet: S’bëj kompromis! Escobar e Lajçak nesër në Beograd


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Merret në pyetje edhe ortaku i Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç, dyshohet se pagoi për vrasjen e një inspektori

Merret në pyetje edhe ortaku i Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç, dyshohet se pagoi për vrasjen e një inspektori