Strehimi i afganëve, reagon Rusia: Të gatshëm të ofrojmë shërbime të aviacionit civil, të evakuohen të gjithë qytetarët

Strehimi i afganëve, reagon Rusia: Të gatshëm të ofrojmë shërbime të aviacionit civil, të evakuohen të gjithë qytetarët

Pamje nga Afganistani

Ministri i Punëve tё Jashtme tё Rusisë Sergei Lavrov ka deklaruar se Rusia është e gatshme të ofrojë shërbime të aviacionit civil rus për të siguruar evakuimin e çdo numri të qytetarëve afganë. 

Ambasada ruse në Shqipëri ka shpërndarë deklaratën e Lavrov i cili thekson se se ka marrë garancinë e autoriteteve të reja të Afganistanit dhe se nuk ka pengesa për mbërritjen dhe nisjen e avionëve rusë nga Kabuli.

“Siguria e avionëve, ekuipazheve dhe pasagjerëve është e garantuar” thekson Lavrov i cili akuzon shtetet perëndimore. Gjithashtu ai shton, se Rusia do të udhëhiqet nga detyrimet e saj ndërkombëtare në fushën humanitare.

Deklarata e ambasadës ruse në Shqipëri:

Për mundësitë e rusisё pёr evakuimin e qytetarëve afganë që dëshirojnë të largohen nga vendi i tyre (nga brifingu i përfaqësueses zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë znj. Maria Zakharova, Moskë, mё 19 gusht 2021)

“Duke u nisur nga situata qё po vezhgohet tani pёr tani në aeroportin e Kabulit dhe paaftёsia e një serё shtetesh perëndimor tё organizojnё evakuimin e diplomatëve, ushtarakeve dhe civilëve të tyre nga Afganistani, pa përmendur afganët që bashkëpunuan me ta dhe familjet e tyre që duan të largohen nga vendi, por nuk e kanё një mundësi të tillë, ne do tё donim tё informonim si mё posht vijon.

Me qellim parandalimin e përkeqësimit tё situatës humanitare në Afganistan, ne jemi të gatshëm të ofrojmë shërbime të aviacionit civil rus për të siguruar evakuimin e çdo numri të qytetarëve afganë, përfshirë gratë dhe fëmijët, drejt vendeve të huaja që do tё tregojnë interes për t'u pritur dhe akomoduar.

Siç na siguruan përfaqësuesit e autoriteteve të reja në Afganistan, nuk ka pengesa parimore për mbërritjen dhe nisjen e avionëve rusë nё/nga Kabuli. Siguria e avionëve, ekuipazheve dhe pasagjerëve është e garantuar”. Pёr sa i pёrket mundesisё sё pranimit tё refugjatëve nga Afganistani nё vendin e vet, Rusia do të udhëhiqet nga detyrimet e saj ndërkombëtare në fushёn humanitare, deklaroi Ministri i Puneve tё Jashtme tё Federates Ruse z. Sergei Lavrov.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Vjen ora e Kristjan Asllanit, dëmtohet titullari i Interit

Vjen ora e Kristjan Asllanit, dëmtohet titullari i Interit