Strehonte emigrantë në ‘hostelin’ e saj në Tiranë, në pranga një grua! Arrestohet edhe 40-vjeçari, i transportonte jashtë Shqipërisë

Strehonte emigrantë në ‘hostelin’ e saj në Tiranë, në pranga një grua! Arrestohet edhe 40-vjeçari, i transportonte jashtë Shqipërisë

Foto ilustruese

TIRANË- Policia e Tiranës ka ndërmarrë një aksion për “goditjen” e dhënies së ndihmës për kalimin e paligjshëm të kufirit, duke vënë në pranga 2 persona.

Violeta Kalaj pronarja 59-vjeçare e një ‘hosteli’ është vënë në pranga pasi kishte strehuar 9 emigrantë të paligjshëm, të cilëve iu kishte premtuar se do t’i transportonte drejt vendeve të BE-së kundrejt shpërblimit.

Në pranga është vënë edhe Artan Frroku 40 vjeç, ndërsa është në kërkim është shpallur A.L 24 vjeç.

Këta dy persona, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kundrejt shpërblimit monetar, kryenin transportin e emigrantëve të paligjshëm, nga Devolli në Tiranë. Më pas, pasi i strehonin emigrantët e paligjshëm në Tiranë, me ndihmën e personave të tjerë, kryenin transportin e tyre drejt Kukësit, me qëllim kalimin në Kosovë dhe më pas në vendet e BE-së.

Policia po punon për kapjen e A. L., identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Në vijim të veprimeve u proceduan penalisht 14 emigrantët e paligjshëm, për veprën penale "Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror".  

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Ish-trajneri i kombëtares Gianni De Biassi: Shqipëria doli me kokën lart, Sylvinho ka bërë punë të mirë

Euro 2024/ Ish-trajneri i kombëtares Gianni De Biassi: Shqipëria doli me kokën lart, Sylvinho ka bërë punë të mirë