Studentët në UT nuk lejohen në auditorë: Nuk kanë pse të na detyrojmë ta bëjmë vaksinën, testi PCR kushton shumë

Dhjetëra studentë në Universitetin e Tiranës nuk janë lejuar që të futen në auditorë, pasi nuk kanë kryer vaksinën anti-COVID dhe nuk po tregojnë një test PCR.

Ato deklarojnë se nuk duan që të vaksinohen pasi nuk kanë pse të jetë të detyruar, ndërkohë që shtojnë se testi PCR është i kushtueshëm për to.

‘Nuk kanë pse të na detyrojnë që të vaksinohemi, arsyeja pse nuk e kam bërët testin është sepse kushton shumë, ka një kosto të madhe. Unë jam në pritje të një tjetër vendimmarrje. Nuk do të shkoj në fakultet, sepse s’kam si veproj. Nuk dua ta bëj vaksinën. Nëse do ishte me dëshirë, mund ta bëja, por meqë na e kanë vendosur me detyrim nuk do ta bëj.’- u shpreh një student.


Lajmi kryesor:

Tension në universitete, studentët nuk lejohen pa vaksina! Në Elbasan, Korçë e Durrës sfidohet urdhri i ministres! Pas protestës futen në auditorë edhe studentët e 'Natyrës'


M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Kuvendi në seancë plenare/ Basha: Për 3 vjet janë pastruar në ndërtim rreth 1.6 miliardë euro, SPAK të ndjekë paratë! Balla: Kallëzo Berishën për 'Toyota Yaris'