Studimi: Gjumi në orë të vona shkakton obezitet tek fëmijët

Studimi: Gjumi në orë të vona shkakton obezitet tek fëmijët

Foto ilustruese

Një studim i ri ka zbuluar se të flesh vonë sjell rritjen e mbipeshes tek fëmijët.

“Nënat dhe baballarët e shqetësuar duhet të përqëndrohen në mbajtjen e një rutine të rregullt kur bëhet fjalë për caktimin e vakteve dhe kohën e shtratit”, tha Dr. Claude Marcus.

Sipas CNN, hulumtimi u përqëndrua në 107 fëmijë në Suedi, me 64 prej fëmijëve që kishin një prind që klasifikohej si mbipeshë ose obez.

Studiuesit monitoruan peshën, lartësinë dhe perimetrin e belit të secilit fëmijë nga moshat nga 1 deri në gjashtë vjeç, ku të gjithë fëmijët kishin matje të ngjashme kur filloi studimi.

Gjumi u mat për shtatë ditë rresht një herë në vit për gjatësinë e studimit duke përdorur një gjurmues të veshur në dore të fëmijës.

Ata zbuluan se fëmijët që zakonisht shkonin për të fjetur vonë, pra mbi orën 9 kishin  një bel më të gjerë dhe BMI më të lartë (indeksi i masës trupore) deri në fund të studimit.

Kjo ndodh se disa prej rajoneve të trurit të përfshira në rregullimin e cikleve të gjumit dhe zgjimit, menaxhojnë sjelljen e ngrënies.

Prandaj gjumi dhe rregullimi i peshës së trupit ndërthuren në mënyrë të ndërlikuar në nivele të shumëfishta.

Një kufizim kryesor i studimit ishte numri i vogël i fëmijëve të përfshirë.

Sidoqoftë, studiuesit ishin në gjendje të masin në mënyrë objektive karakteristikat e gjumit përmes gjurmuesit të kyçit në vend që të mbështeteshin në informacionin e transmetuar nga prindërit dhe fëmijët, diçka që Marcus tha se shpesh nuk është e besueshme.

Hulumtimet e mëparshme kanë zbuluar se një kohëzgjatje më e shkurtër e gjumit është e lidhur me një rrezik të rritur të mbipeshës në fëmijëri.

Tek të rriturit, Marcus tha se gjumi i parregullt dhe gjumi më i paktë janë shoqëruar me një rrezik më të madh të mbipeshës, me disa sugjerime që njerëzit që flenë më pak hanë më shumë.

Studimi thoshte se përpjekjet për të parandaluar shtimin e peshës duhet t'i kushtojnë më shumë vëmendje gjumit pasi është një faktor i madh ndikues.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Dibër/ Shpërndanin lëndë narkotike në doza, në pranga 27-vjeçari, 5 të tjerë në hetim

Dibër/ Shpërndanin lëndë narkotike në doza, në pranga 27-vjeçari, 5 të tjerë në hetim