Stuhia e dëborës ‘Filomena’ lë Spanjën i drejtohet Ballkanit, prek dhe Shqipërinë

Stuhia e dëborës ‘Filomena’ lë Spanjën i drejtohet Ballkanit, prek dhe Shqipërinë

Foto nga Spanja e mbuluar nga dëbora

Stuhia “Filomena” ka mbuluar një pjesë të Spanjës me dëborë, ndërkohë që gjysma e vendin ndodhet në një alarm të kuq dhe në gjendje gatishmërie.

Udhëtimet rrugore, hekurudhore dhe ajrore janë ndërprerë dhe ministri i Brendshëm Fernando Grande-Marlaska tha se vendi po përballej me “stuhinë më të fortë në 50 vitet e fundit”.

Madridi, një nga zonat më të prekura, ka parë deri në 20 cm dëborë në 24 orët e fundit.

Më në jug stuhia bëri që lumenjtë të shpërthenin brigjet e tyre.

Katër vdekje janë raportuar deri më tani si rezultat i Filomenas njëri në qytetin Zarzalejo, në veri-perëndim të Madridit dhe tjetri në qytetin lindor të Calatayud. 

Dy persona që udhëtonin me një makinë u morën me vete nga përmbytjet pranë qytetit jugor të Malaga.

Ndërsa bora ra në Madrid të premten në mbrëmje, një numër automjetesh u bllokuan në një autostradë pranë kryeqytetit.

Aeroporti i qytetit Barajas është mbyllur, së bashku me një numër rrugësh, dhe të gjitha trenat nga dhe nga Madridi janë anuluar.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe të ndjekin udhëzimet e shërbimeve të urgjencës. 

Sipas BBC-së stuhia që ka goditur Spanjën sipas parashikimeve dhe burimeve do të drejtohet për në Ballkan, me reshje të shumta shiu dhe dëbore, ku në “fokus” do të jetë  Shqipëria dhe Greqia por vende të tjera në rajon.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Dosja 'Babale', gjyqi në Gjykatën e Apelit, Salianji dhe avokati i tij mungojnë për arsye shëndetësore

Dosja 'Babale', gjyqi në Gjykatën e Apelit, Salianji dhe avokati i tij mungojnë për arsye shëndetësore