Suedia zyrtarisht vend anëtar i NATO-s

Suedia zyrtarisht vend anëtar i NATO-s

Aleanca e Atlantikut të Veriut

Suedia është zyrtarisht një vend anëtar i NATO-s. Lajmin e ka bërë me dije shefi i Aleancës së Atlantikut, Jens Stoltenberg përmes një postimi në X.

Stoltenberg shprehet se Suedia do të marri vendin e duhur në tryezën e Aleancës për ta bërë atë më të fuqishme dhe të sigurtë.

'Është zyrtare – #Suedia është tani anëtarja e 32-të e #NATO-s , duke zënë vendin e saj të merituar në tryezën tonë. Pranimi i Suedisë e bën NATO-n më të fortë, Suedinë më të sigurt dhe të gjithë Aleancën më të sigurt. Mezi pres të ngrejë flamurin e tyre në selinë e NATO-s të hënën.', thotë Stoltenberg.

Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson ndodhet sot në Uashington ku ka dorëzuar dokumentacionin final për anëtarësimin në NATO. Ndërsa më herët Shtëpia e Bardhë tha përmes një deklarate se Suedia do t;i bashkohej aleancës ditën e sotme.

Anëtarësimi i Suedisë në NATO fillimisht pati kundërshtimin e Turqisë dhe Hungarisë, por më pas vendet e aprovuan në parlament futjen e vendit baltik në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Suedia do të përfitojë nga mbrojtja e përbashkët në rast të një sulmi ndaj saj nga një vend tjetër

Pas Suedisë pritet të anëtarësohet edhe Finlanda në NATO.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:49
Peleshi përshëndet anëtarësimin e Suedisë në NATO: Hap i rëndësishëm drejt sigurisë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi përshëndeti sot anëtarësimin e Suedisë në NATO, të cilin e cilësoi një hap të rëndësishëm drejt sigurisë dhe bashkëpunimit ndërkombëtar.

“Pranimi i Suedisë shton fuqinë e NATO-s dhe ndërton një të ardhme më të sigurtë për të gjithë aleancën”, u shpreh Peleshi.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Scholz paralajmëron Von der Leyen të mos punojë me ekstremistët e krahut të djathtë

Scholz paralajmëron Von der Leyen të mos punojë me ekstremistët e krahut të djathtë