Suksesi i filmit ‘Zgjoi’ ‘rrëmben’ mbështetjen nga Qeveria e Kosovës, i mundësohen rreth 100 mijë euro

'Zgjoi'

'Zgjoi'

KOSOVË- Suksesi i filmit më të fundit kosovar, ‘Zgjoi’ ka nxitur një mbledhje elektronike nga Qeveria e Kosovës ku janë ndarë mjetet financiare në mbështetje të kampanjës së filmit.

Filmi i cili trajton tematikat më të prekshme sociale të shoqërisë së Kosovës ka siguruar garimin për t'u nominuar në edicionin e 94-të të Çmimeve të Akadmisë së Arteve dhe Shkencave të filmit, ‘Oscars’.

Si rrjedhojë, Qeveria ka ndarë shumën prej 95,725 eurove të cilat do të përdoren pikërisht për mbështjetjen e pjesës së dytë të kampanjës së filmit.

‘Aprovimin e kabinetit qeveritar e ka marrë edhe kërkesa e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për mbështetje financiare për zbatimin e Masës 4.3 – Mbështetja e Kulturës dhe Sportit. Me vendimin e aprovuar sot janë ndarë mjete financiare në shumën prej 95,725 eurove të cilat do të përdoren për mbështetjen e pjesës së dytë të kampanjës së filmit “Zgjoi”, i nominuar nga Republika e Kosovës për të garuar në kuadër të edicionit të 94-të të Çmimeve të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të filmit, “Oscars”, thuhet në vendimet e Qeverisë.

Filmi ‘Zgjoi’ është i bazuar mbi një histori të vërtetë të Fahrije Hotit nga Krusha e Madhe, e cila në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë, nis një biznes bujqësor për të siguruar mbijetesën e familjes.

 Gjatë filmit trajtohen pikërisht sfidat e mëdha të një gruaje të vetme e cila merr situatën nën kontroll dhe zëvendëson në një farë mënyre ‘shtyllën e familjes’. Në një realitet patriarkal protagonistja vuan pasojat e ambicies, vetëformimit e të indipendencës. Triumfi i Fahrijes mes këtij realiteti të zymtë e të prapambetur jep mesazhe të forta sensibilzimi, jep njëkohësisht edhe gjendjen e Kosovës gjatë luftës. Nisur nga kjo ndërthurje e realitetit historik e social, vepra fitoi vlerësimin nga publiku, mbështetjen nga Qeveria e Kosovës mbi artin por ç’është më e rëndësishmja intrigoi Bashollin të realizonte një film bazuar mbi jetën e saj dhe peripecitë që iu desh të kalonte.

Pjesë nga filmi 'Zgjoi'

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë