Sulm kamikaz në një xhami në Afganistan, të paktën 16 viktima dhe 32 të plagosur

Të paktën 16 persona kanë vdekur dhe 32 të tjerë janë plagosur pas një shpërthim në një xhami shiite gjatë lutjeve të së Premtes në qytetin afgan, Kandahar.

Shpërthimi ndodhi në xhaminë Iman Bargah. Fotografitë nga vendi i ngjarjes tregojnë dritare të copëtuara dhe trupa të shtrirë në tokë, ndërsa të tjerët përpiqen të ndihmojnë.

Shkaku i shpërthimit nuk është ende i qartë, por dyshohet për një sulm kamikaz, pas të cilit pritet të deklarohet IS-K, një degë lokale e Grupit Shteti Islamik

Të Premten e kaluar, një sulm kamikaz në një xhamie shiite gjatë lutjeve të së Premtes në qytetin verior të Kunduz që vrau të paktën 50 njerëz. IS-K tha se kreu sulmin, i cili ishte më vdekjeprurës që kur forcat amerikane u larguan nga Afganistani në fund të gushtit.

Talibanët morën kontrollin e Afganistanit pasi forcat e huaja u tërhoqën nga vendi në fund të gushtit.

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Vlorë, makina përplas 10-vjeçarin! Dërgohet në spital