Sulm me armë në një shkollë në Pakistan, shtatë mësues të vrarë dhe tre policë të plagosur

Sulm me armë në një shkollë në Pakistan, shtatë mësues të vrarë dhe tre policë të plagosur

Njerëzit mbajnë trupin e pajetë të një mësuesi pas të shtënave me armë në shkollën në Kurram

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një zonë rurale në veriperëndim të Pakistanit, ku kanë mbetur të vrarë të paktën shtatë persona si pasojë e një sulmi me armë në një shkollë.

Pakistani është tronditu nga një masakër e rëndë, nga e cila shtatë persona përfshirë disa mësues, janë qëlluar për vdekje në një shkollë në rrethin Kurram në veriperëndim të Pakistanit.

Ngjarja e rendë është raportuar nga autoritete Pakistaneze, ku sipas tyre një grup personash të armatosur u përfshinë në sulmin e shkollës së mesme qeveritare të rrethit Kurram.

Nga sulmi kanë mbetur të vrarë një burrë anëtar i stafit pedagogjik të shkollës, i cili u qëllua teksa dilte nga makinën e tij në lagjen Kurram dhe 6 persona të tjerë, ku të paktën katër prej tyre mësues dhe dy prej tyre shoqërues.

Gjithashtu nga sulmi i tmerrshëm me armë mbetën të plagosur edhe tre policë. Autoritetet Pakistaneze raportojnë se trupat e të vdekurve nuk janë gjetur ende.

Detajet rreth ngjarjes janë ende të paqarta dhe policia nuk ka identifikuar ndonjë motiv të qartë por mendohet se ky sulm është i lidhur me një tjetër më herët gjatë ditës, kur një burrë u qëllua në makinën e tij në qark, thonë zyrtarët.

Si hakmarrje, një grup rrethoi një shkollë në qytetin e vogël të Tari Mangal, thonë ata.

Kryetarja e bordit arsimor, distrikti i së cilës përfshin Tari Mangal, tha se studentët brenda shkollës mbetën të sigurt por mësuesit të cilët kanë qenë në shkollë duke kryer detyrat e provimit kur personat e armatosur hynë dhe hapën zjarr nuk mundën të devijonin pasojat e rënda.

Ndërkohë që kjo ngjarje ka tronditur gjithë vendin, të dyshuarit janë ende të lirë dhe autoritetet kanë nisur kërkimet për kapjen e tyre.

 

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në veri, Milan Radoiçiç dyshohet të jetë plagosur dhe po trajtohet në Serbi! Në xhipin e tij u gjetën edhe targa false të KFOR-it

Vrasja e policit në veri, Milan Radoiçiç dyshohet të jetë plagosur dhe po trajtohet në Serbi! Në xhipin e tij u gjetën edhe targa false të KFOR-it