Sulm me dron në një fabrikë municionesh në Siri, vdesin 7 persona, plagosen 15 të tjerë

Sulm me dron në një fabrikë municionesh në Siri, vdesin 7 persona, plagosen 15 të tjerë

Foto ilustruese

Shtatë persona duke përfshirë disa civilë u vranë të mërkurën pas një sulmi me dron në një fabrikë armësh që i përkiste fraksioneve të mbështetura nga Irani në Sirinë lindore të kontrolluar nga qeveria.

Nuk është e qartë se kush qëndron pas sulmit në provincën Deir Ezzor, ku fraksionet e mbështetura nga Irani kanë ndikim dhe ku një koalicion i udhëhequr nga SHBA dhe Izraeli kanë kryer më parë sulme.

“Shtatë persona u vranë dhe 15 u plagosën në një sulm me dron që synonte një fabrikë armësh dhe një kamion të ngarkuar me armë”, tha Rami Abdel Rahman, i cili drejton Observatorin Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani.

Tre luftëtarë pro-iranianë nga Afganistani, tre civilë sirianë dhe një sirian i paidentifikuar u vranë, tha Abdel Rahman për AFP, duke shtuar se ndërtesa e shënjestruar vetëm kohët e fundit u shndërrua në një fabrikë armësh.

Izraeli ka kryer sulme të përsëritura ajrore dhe raketore kundër forcave qeveritare dhe aleatëve të tyre të mbështetur nga Irani në Siri që nga shpërthimi i luftës civile në vitin 2011. Ai rrallë komenton mbi operacionet ushtarake individuale.

Një koalicion i udhëhequr nga SHBA që lufton trupat e grupit militant ‘DEASH’ në Irak dhe Siri, ka kryer gjithashtu sulme kundër luftëtarëve pro-Iranit në Siri në të kaluarën.

“Sulmi i së mërkurës kishte në shënjestër një pjesë të Deir Ezzorit që është shtëpia e rezidencave të komandantëve të lartë iranianë dhe oficerëve të lartë të lëvizjes Hezbollah të Libanit, si dhe një spital iranian për pacientët me kolerë”, tha Abdel Rahman.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Parandalimi i atentatit ditën e djeshme, Report TV siguron detaje: Shënjestra shpëtoi sepse nuk shkoi në Berat! 3 të dyshuarit kishin marrë me qera makinën për 5 ditë

Parandalimi i atentatit ditën e djeshme, Report TV siguron detaje: Shënjestra shpëtoi sepse nuk shkoi në Berat! 3 të dyshuarit kishin marrë me qera makinën për 5 ditë