'Allahu Ekber'/ Dy sulme terroriste në Francë brenda 2 orësh! 3 viktima, një gruaje i pritet koka te katedralja 'Notre Dame' në Nicë! Vritet një nga autorët (VIDEO)

Dy sulme terroriste në Francë brenda 2 orësh!  Sulmi i parë ndodhi pranë katedrales 'Notre Dame' në Nicë deklaruan mediat franceze, ku u regjistruan tre të vdekur dhe disa të tjerë janë plagosur pas një sulmi me thikë. Sipas një burimi policor në gazetën franceze Le Figaro, gruaja e moshuar ishte e moshës 70 vjeçare, të cilës iu pre koka në kishë

Një burrë rreth të tridhjetave u gjet i vrarë në kishë, ai ishte baba i dy fëmijëve. Gruaja e dytë, e cila kishte arritur të strehohej në një kafene aty pranë, humbi jetën atje, trupi i saj u ther disa herë. Sulmi la gjithashtu disa të plagosur. Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se një operacion policor ishte duke u zhvilluar në qytet, ndërsa Kryetari i Komunës së Nicës Christian Estrosi tha se bëhet fjalë për një sulm terrorist dhe i dyshuari për krimin ishte arrestuar. Sipas mediave franceze, një gruaje i është prerë koka.

Sulmi i dytë ndodhi në Avignon, në rrethin Montfavet ku një një burrë u përpoq të sulmonte policinë, por u neutralizua nga uniformat blu. 

Sulmi erdhi brenda disa ditësh nga vrasja e mësuesit francez Samuel Paty, të cilit iu pre koka në Paris këtë muaj nga një islamist i dyshuar pasi ai përdori karikaturat e Profetit Muhamed në një klasë për lirinë e shprehjes.

Kjo vrasje e përplasi Francën, duke mbajtur jehonë të sulmit islamik në 2015 në zyrat e revistës satirike Charlie Hebdo, pasi ajo publikoi karikaturat e Profetit Muhamed.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:18
Sulm tjeter terrorist në Francë

Sipas burimeve të policisë nga Le Figaro, dy orë pas sulmit në Bazilikën e Notre-Dame në Nicë, një burrë u përpoq të sulmonte policinë në Avignon, në rrethin Montfavet. Ai u qëllua për vdekje nga policia rreth orës 11:15 të mëngjesit.  Ai u përpoq të sulmonte oficerët e policisë  dhe mësohet të ketë bërtitur Allhau Ekber. Ata u pëpoqën të  të neutralzonin sulmuesin.

Ndërkohë që njoftohet se kanë filluar hetimet duke e quajtur atë një sulm terrorist. 

Ky sulm me thikë ndodhi dy orë pas sulmit me thikë në Nice, i cili la tre të vdekur dhe disa të plagosur.

Ora 11:54
Masakra në Nicë reagon presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli: Jam i tronditur!

Masakra e Nicës reagon presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli i cili me anë të një postimi në Twitter shprehu tronditjen e tij.

"Jam thellësisht i tronditur dhe i trishtuar nga lajmi i sulmit të tmerrshëm në Nicë. Kjo dhimbje ndihet nga të gjithë ne në Evropë. Ne kemi për detyrë të bashkohemi kundër dhunës dhe atyre që kërkojnë të nxisin dhe përhapin urrejtje”, tha Sassoli.

Ndërkohë që ka reaguar edhe ish kryeministri francez Jean-Marc Ayrault, i theksoi se të gjithë duhet të bashkohen kundër terrorizmit islamik.

"Solidarizohem me familjet e viktimave dhe të gjithë banorët e Nicës, kjo ishte më vërtetë një goditje në zemër. Le të qëndrojmë të bashkuar dhe të vendosur me të gjitha forcat tona për të përballuar kërcënimin e terrorizmit islamik mbi vendin tonë", tha ish kryeministri.

Ndërkohë që pritet mbërritja e presidentit francez në Nicë. Poashtu njoftohet se kryeministri francez është nisur drejt Nicës po ashtu. 

S.M./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?

Komento

Komente

 • Durrsaku: 30/10/2020 00:32

  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria te dashur komentues ta lem francen qe ta zgjidhin francezet punen e tyre. Une jam mysliman dhe shkoj ne kishe dhe shkoj me kenaqsi per krishtlindje dhe anasjelltas kur eshte bajrami. Keta qe bene kte ne france jane radikal jane vrases nuk besojn ne zot.

  Përgjigju
 • elvispresley: 29/10/2020 23:13

  Ore si spo i del zeri fare mullah elvis naçit per keto raste.Shume e habitshme. Ndersa keta ish kauret shqiptare te tredhur nga turku qe bejne si me muslimane se vet muhameti jane gjedhe sbejne pjese te krijesat njerezore.

  Përgjigju
 • 007: 29/10/2020 19:49

  Kafsheri Myslymanet e ndershem te distancohen publikisht.

  Përgjigju
 • Jashte terorristat muslimane: 29/10/2020 19:01

  Me thoni nje shtet muslimane qe ka demokraci, asnje, ku ka Muslimane Ka gjakderdhje, muslimanet te presin koka njeriut nuk e kan problem, kete e thot kurani, pra feja muslimane te shpallet feja terroriste, te ndalohet Muslimanismi ne bote, muslimani thone Te vije tek shtepija jote e te besh C te them une, te me japesh buke, gruan ta perdhunoj se keshtu thote kurani Muslims =vdekje me prerje kokash

  Përgjigju
  • Pse: 29/10/2020 22:59

   Po ku e ke iden e fes myslymane ti, feja myslymane nuk eshte kjo qe ka ndodh por ti flet nga urrejtia. Ku e gjen fjalen ne kurranin fame lart qe ti pritet koka mos fol dicka qe se ke iden

  • Arsyetimi.: 29/10/2020 22:20

   Mi verteto kto qe thu , ku ndodhen ne cfar libri , nr i faqes ???

 • Arbëri: 29/10/2020 18:07

  Bisha të tërbuara e të pista...!!!

  Përgjigju
 • Alb: 29/10/2020 15:49

  Lavdi PPSH

  Përgjigju
 • Sala: 29/10/2020 14:53

  Familjaret e terroristis jashte Frances menjehere.

  Përgjigju
 • Albanistan: 29/10/2020 13:49

  E qelben Europen kta barbare islamik,SHQIPERINE tone te dashur kane 600 vjet qe e qelbin dhe shkaterrojne

  Përgjigju
 • bert berti: 29/10/2020 13:38

  Ja te presim cfare do na keshilloje Bujar Kapexhiu per kete rast.

  Përgjigju
 • Elina: 29/10/2020 13:37

  Keta zbatojne fjalet e kuranit. Kapitulli 9 vargu 29 thote luftoni jo besimtaret. Ne kuran lejohet edhe martesa me kusheririn e pare, kapitulli 33 vargu 50

  Përgjigju
  • Ari: 29/10/2020 18:18

   Po ti se paske iden e kuranit pse flet, e ku ka kurani kapitull e varg dhe mos foo per dicka qe nuk e di sepse i ben keq vetes tende.

  • Besi: 29/10/2020 17:25

   Sa ditke ti Elina e thake Kuranin.

 • Diktat: 29/10/2020 13:08

  Vetém kthimi i myslimanve nga kanê ardhur,pa pérjashtim do ta shpêtojê qytetérimin perndimor nga dhuna fetare dhe zhdukja! Ata duhen léné né botên e tyre nê tokat e tyre!.

  Përgjigju
 • MIRDITOR: 29/10/2020 13:05

  PO VRITEN NJREZIT SI PULAT

  Përgjigju
 • Krishterofobet: 29/10/2020 12:28

  I hap shtepine i jep buke dhe ngrihen te vrasin. Nuk e kuptoj pse i mbajn me akoma kur jan kaq fanatik le te shkoj ne vendet e tyre cduan ne europe mes civilizimit

  Përgjigju
  • Une: 29/10/2020 14:19

   Keto muhabete jane me te thella o patriot. Se pari duhet te them qe vete jame kunder cdo dhune sepse keshtu jam rritur ne familjen time dhe megjithese vij nga nje familje e krishtere jemi rritur pa ate ndjesine fetare dhe vetem me dashurine dhe rrespektin familjar. Shume vite me pare kam jetuar ne France dhe kam pasur shoke te shume lloje rracave pervec franceze megjithese duhet te them qe po ti hysh thelle asnje nuk eshte francez ne origjine me. Por desha te them se ata me origjine arabe e kishin ate ndjenjen e jo perfshishmerise ne shoqerine dhe jeten e vendit. Dhe eshte e lehte ti gjykosh e te thuash eshte faji I tyre. Por gjerat jane me te thella dhe nuk duhet harruar qe Franca i ka pas pushtuar grabitur masakruar per vite te tera dhe shumica e atyre njerezve atje jane si pasoje e politikave kolonialiste e skllaveruse te Frances e jo shume kohe me pare Algjeria arriti te fitonte pavaresine nga ta. Prandaj them qe para se te gjykojme duhen pare pak me thelle faktet. E perseris prape qe jame kunder dhunes te cfaredo forme

 • Fjala e lirë: 29/10/2020 11:22

  E gjithë ngjarja është si rrjedhojë e rracizimit të skajshëm që qeveria franceze po lejon. Fjala e lirë nuk do të thotë që të ofendosh parimet dhe besimin e tjetrit. Kjo është shumë e ulët dhe Franca po nxit dhunën psikologjike dhe fizike ndaj muslimanëve. Askund në vendet muslimane nuk shof që të ofendohet Jezusi apo bibla, vetëm në Francë ndodh kjo dhe aq më tepër që është një ndër vendet europiane që kërkon moral dhe përgjegjësi të lartë nga vendet e Ballkanit

  Përgjigju
  • Thanoja: 29/10/2020 17:14

   Ah ku je o enver. Se ku ishin keta fjala e lire e e mbyllur ne ate kohe. Pse nuk e ngrinin koken

  • B*3: 29/10/2020 15:31

   Fjala e lire i bashkohem mendimit tend. Duke qene francofone, dhe duke lexuar keto karikaturat e Charlie Hebdo, eshte te vesh duart ne koke. Te gjithe i kalojne, Mohamedi, Jezuzi etj...Por, a mund te besh humor me vdekjen e Aylan-it te vogel qe u mbyt ne mesdhe? A mund te thuash qe Aylan po te ishte gjalle do ishte bere "tripoteur de fesses" (ngacmues a perdhunues)? Kush jane francezet qe te shkruajne te ardhmen e nje emigranti te vogel e te pafajshem? A nuk shkruhet ne Konventen e te Drejtave te Njeriut : e drejta jote mbaron aty ku e imja fillon? a dicka e tille... E drejta e Charlie Hebdo mbaron ku e drejta e cdo muslimani fillon. Per ata eshte mekat i madh te personifikojne Profetin, jo me te bejne karikatura. E drejta e fjales nuk dmth te ofendosh tjetrin apo besimin e tjetrit. Kur karikaturojne Jezusin ofendohem. Macron nuk po ben asgje tjeter veçse po rrit nje fryme raciste ekstreme ne France, sigurisht per te justifikuar ndonje lufte tjeter sic e ka zakon veç Franca ta bej. Muslimanet nuk jane ashtu sic perfaqesohen ne media. Kane te metat e tyre, por asnje nuk justifikon krimet makabre te bera nga disa te lajthitur. Ata nuk perfaqesojne ne komunitet te tere. Mos ne shqiptaret jemi te gjithe fajtore se ka nga ata qe merren me pislliqe? Perse te integrohen muslimanet kur jane te lindur ne EU prej dy ne mos tre brezash tashme? Perse niperit e emigranteve te pare trajtohen sot e kesaj dite si te huaj? Perse ju drejtohet gishti kur shumica e femijeve nuk dine gjuhe tjeter vec frengjishtes? Cfare i ben ata arabe, faksi qe gjysherit ishin nga Marok apo Algjeri? EU po ben sot me muslimanet ate qe beri Hitleri me cifutet. Por ky problem nuk eshte vetem i lidhur me karikaturat, eshte shume po shume me i thelle. Jezusi ka thene: duajeni njeri-tjetrin ashtu sic ju desha dhe une. Paqe per te gjithe!

  • Shko ha tum: 29/10/2020 13:51

   O barbar o i semure si nuk u bet njerez o islamik i semure

  • Toni: 29/10/2020 13:41

   Turp që i ke dhënë vetes emrin “fjala e lirë”! Je aq trushpëlar nga islami sa nuk arrin të kuptosh idenë e fjalës së lirë! Je aq i prapambetur sa shkon deri aty sa të krahasosh vënde myslimano-fashiste me Francën! Është si të krahasosh natën me ditën... Çështja është shumë e thjeshtë:drita e diturisë dhe lirisë së shprehjes VERBON injorancën radikalo-islamiste e cila përpiqet të mbulojë diellin me shoshë! Aq sa arriti kisha në mesjetë me inkuzicionin të mbyllte gojët,të errësonte mëndjet dhe të ndrydhte shpirtin aq do arrijë dhe islami radikalo-fashist me këto akte barbare ta mbajë njerëzimin në vendnumëro! Turp për ata njerëz(me mentalitete mesjetare) që justifikojnë një barbarizëm të tillë!

  • Altini: 29/10/2020 13:39

   Varet cfare quhet ofendim, nqse karikaturat quhen ofendim atehere duhet te fillojne te vrasin te gjithe ata qe behen meme neper revista e rrjete sociale, duke filluar nga papa i romes, heronjte e politikanet anembane. Islami ka kundershti te forta me parimet e demokracise dhe republikes, duhet pranuar. Keto kundershti kishte dhe kisha gjate mesjetes po u mposht nga ideologjia perparimtare e vete te krishtereve europiane. Europa duhet thjeshte te veje disa rregulla te forta, kush ndihet i ofenduar te kthehet andej nga ka ardhur. Europa po u hap xhami muslimaneve, ndersa muslimanet po mbyllin kishat ne vendet e tyre e po i kthejne ne xhamia.

  • Anila: 29/10/2020 13:27

   E ka thene dikush me poshte ne vendet arabe dhe turkofile nese te shohin me kryq nese nuk te vrasin te ofendojne haptazi, keshtu mos beni si tolerante, kur nuk dini akoma se cfare eshte toleranca. Ka kaluar edhe feja katolike ne ato etapa por eshte me qindra vite para jush, kur ju te arrini ne ate nivel nuk do ju kene ngelur as kockat, pra ju duhet ende kohe per fat te keq. Ju Jezusin edhe mund ta shani, nuk kam degjuar ndonje katolik te vrasi perse i ofenduan profetin, keshtu qe boll me gjepura, por emancipohuni. Ne fund, mendimi im edhe Franca nuk duhet ti fryj zjarrit sepse i ka ne shtepine e vet dhe i bie lufte civile, diskutimi vazhdon pastaj, ka bere mire qe i ka pranuar apo jo, histori tjeter, objektivi i arabve dhe turqeve ka qene dhe eshte islamizimi i Europes, mesa duket e kuptuan perendimoret kete gje dhe ja ku jemi.

  • France: 29/10/2020 13:22

   Me vjen keq per keto njerz.te pa fajshem dhe keto sulme.por me e shiku drejt asht presidenti i fraces nje pergjigjes per ket sulm.sepse si tekon nje diplomati te shprehet ne ket dhoj menyre.

  • Albania: 29/10/2020 12:51

   Po Franca ka vra 7 mbreter e ka bo 7 revulucione qe te mberij ketu ku eshte sot te drejten e fjales te lire edhe shprehjes nqs arabve nuk ju pelqen kjo gje mund te kthehen nga devet e delet nga kan ardhur Pse kan gjith synim evropen per te emigruar pasi aty qendron liria , edhe jan vet kto qe mbushin varka anije per endrren evropiane perderisa i ke shkuar pershtatu ose merr plakcat e zhduku nga ke ardh nqs ty t lejohet t vrasesh pasi dikush t shaji profetin edhe atyre duke qen n vend te tyre mund ti lejohet tju *i ate rracen e tju boj nai kryqzat t dyt

  • alo alo: 29/10/2020 12:47

   Ne vendet muslimane po te pane me kryq te presin koken o legen arab

 • Loran shehu: 29/10/2020 10:54

  Po a ka shtet kja Franca ti marri ti zhduki fare kta terroristat

  Përgjigju
  • DARDANET: 29/10/2020 12:49

   Franca djepi qytetrimit Europian.×

Lajmi i fundit

John

Basha akuza Ramës: I ofroi ish-komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua (por nuk tregon emrin e tij)