Sulm në një lokal në Meksikë, 9 viktima mes tyre 4 gra

Sulm në një lokal në Meksikë, 9 viktima mes tyre 4 gra

Vendngjarja

Nëntë persona u vranë të mërkurën mbrëma në një bar Guanajuato, Meksikës, i cili është goditur më rëndë nga vala e dhunës që përfshiu vendin dhe është një qendër e rëndësishme industriale, kulturore dhe turistike, thanë zyrtarët të enjten.

Sulmi, ku u plagosën edhe dy gra të cilat janë jashtë rrezikut për jetën, ndodhi në një lokal gjatë natës në orën 21:00 në Apaceo el Alto.

Sipas burimeve, disa persona të armatosur hapën zjarr ndaj klientëve të lokalit, duke vrarë pesë burra dhe katër gra, sipas një deklarate nga komuna e Apaceo el Alto.

Sulmet e kësaj natyre janë të shpeshta në Meksikë. Në mes të tetorit, 12 persona u vranë dhe tre të tjerë u plagosën nga persona të armatosur në një bar në Irapuato, gjithashtu në Guanajuato.

Sulmi i së mërkurës besohet se është kryer, sipas raportimeve të mediave meksikane, si hakmarrje për arrestimin  e një prej drejtuesve të kartelit Santa Rosa de Lima, Juan Rodolfo Jepes.

Sipas të dhënave zyrtare, midis janarit dhe gushtit, 2,115 persona u vranë në Guanajuato

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

‘Vendit i këndoj’, këngëtarët më në zë në Opera! Festivali i Shqiptar i Dancit, Blenard Azizaj në Elbasan! ‘Zbulimi’, me Salsano Rrapin në Bylis

‘Vendit i këndoj’, këngëtarët më në zë në Opera! Festivali i Shqiptar i Dancit, Blenard Azizaj në Elbasan! ‘Zbulimi’, me Salsano Rrapin në Bylis