Sulme me bomba në Izrael, vdes një 15-vjeçar dhe plagosen 14 persona! Grupet palestineze e konsiderojnë si ‘operacion’

Sulme me bomba në Izrael, vdes një 15-vjeçar dhe plagosen 14 persona! Grupet palestineze e konsiderojnë si ‘operacion’

Pamje nga vendngjarja

Një djalë 15-vjeçar është vrarë dhe 14 persona të tjerë janë plagosur në dy sulme me bomba në stacionet e autobusëve në Jerusalem, shkruan BBC.

Shpërthimet ndodhën në dy zona të frekuentuara në periferi të qytetit ndërsa njerëzit po shkonin për në punë. Adoleshenti që vdiq ishte një student i seminarit hebre izraelito-kanadez i quajtur Aryeh Schupak. Kryeministri i Izraelit tha se ishte një sulm që ndryshe nga ato që ishin parë kohëve të fundit.

Situata në Izrael duket e paqëndrueshme në një vit dhune në rritje, pasi sulmet palestineze me armë dhe thika kanë shënjestruar izraelitët dhe po ashtu sulmet ushtarake izraelite kanë vrarë persona të armatosur palestinezë dhe civilë në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Asnjë grup deri më tani nuk ka marrë përgjegjësinë pas shpërthimeve. Megjithatë, grupet militante palestineze Hamasi dhe Xhihadi Islamik lavdëruan autorët e shpërthimit që e quajtën si ‘operacion’.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në vendin dhe momentin e duhur, Alvaro Morata shënon sërish për Spanjën

VIDEO/ Në vendin dhe momentin e duhur, Alvaro Morata shënon sërish për Spanjën