Sulme në qendër të Izraelit, tre persona të vdekur

Sulme në qendër të Izraelit, tre persona të vdekur

Pamje nga skena e sulmit të dyshuar si terrorist në Elad, Izrael

Tre njerëz janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur në atë që policia ka thënë se dyshohet të jetë sulm terrorist në qendër të qytetit izraelit, Elad.

Dy sulmuesit njëri i armatosur me armë dhe tjetri me sëpatë kanë shënjestruar kalimtarët në parkun e qytetit, kanë raportuar mediat izraelite.

Të dyshuarit janë ende në arrati.

Ky sulm ka ndodhur teksa Izraeli ka shënuar Ditën e Pavarësisë, ditë pushimi për nder të themelimit të shtetit.

Ky sulm vjen edhe pas sulmeve vdekjeprurëse që janë kryer nga palestinezët dhe arabët izraelitë në ditët e fundit, duke shënuar periudhën me sulmet me të përgjakshme në Izrael prej vitit 2006.

Të paktën 15 njerëz janë vrarë në Izrael dhe në Bregun Perëndimor në javët e fundit.

Izraeli është përgjigjur duke bastisur qytezat palestineze, veprime që kanë nxitur përleshje dhe kanë rezultuar me viktima.

Së fundi ka pasur përleshje të dhunshme edhe në kompleksin e xhamisë Al-Aksa në Jerusalem, pikë e rëndësishme si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë, të cilët e quajnë Mali i Tempullit.

Autoritetet lokale u kanë kërkuar banorëve të qytetit Elad që të qëndrojnë në ambiente të brendshme.

Shumica e popullsisë së qytetit është pjesë e komunitetit të hebrenjve ultra-ortodoksë./REL

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Pallati në Yzberisht pa drita që në mëngjes, OSSH në terren

Pallati në Yzberisht pa drita që në mëngjes, OSSH në terren