Sulmet e Metës ndaj SPAK, Braçe: Po delegjitimohen prokurorët siç bënte mafia e Cosa Nostrës, linçimi ka tronditur opinionin publik

 

Deputeti socialist Erion Braçe ka reaguar ndaj sulmeve që po bëhen ndaj SPAK dhe Altin Dumani kohët e fundit nga Ilir Meta. Braçe dënoi sulmet ndaj institucioneve të drejtësisë, duke thënë se politikanët nuk duhet ta përdorin pushtetin si mjet për të linçuar prokurorët dhe gjyqatrët.

Balla tha se delegjitimimi i prokurorëve që ka lindur te mafia e Cosa Nostrës po ndodh edhe në vendin tonë.

“Ka që nga shtator që ka tension shumë të madh mes politikës dhe drejtësisë. Madje ndaj drejtësisë së re. Se kuptoj tensionin. Reforma e drejtësisë kishte këtë qëllim, politikanët në rolin e tyre dhe organet e drejtësisë në rolin e tyre kushtetues. Prokurorët ngrenë akuza, politikanët nuk kanë asgjë më tepër se qytetarët në këtë asket. Ky pushteti nuk mund të përdoret kundër institucioneve të drejtësisë. Pse ka kaq mllef? Pse duhet shkuar në linçimin, siç gjatë ditëve te fundit linçimi ka ikur në eterr. Ka vajtur aq larg sa ka shkaktuar tronditje të thellë në opinion publik.

Pse duhet që politika të përdorë pushtetin e saj për të linçuar prokurorë dhe gjyqtarë. Pse u dashka që ne deputetët të mos bindemi kundrejt kushtetutës, por të synojmë deligjitimimin e prokurorëve. Deligjitimimi përmes shpifjes lindi te mafia, Cosa Nostra. Nga Cosa Nostra dhe pastaj vajti te politika e mafies, pastaj në shtete malinje. Po ndodh këtu, po ndodh dhe në Shqipëri. Nuk mund ta tolerojmë që politikanët t’i japin vetes pushtet mbi Kushtetutën duke sulmuar institucione të tjera. Gjej në këtë sallë njerëz që e kanë mbështetur reformën në drejtësi, një pjesë nuk janë fare këtu, janë përzënë nga partia. E gjitha ca po ndodh demonstron se s’kemi qenë bashkë në qëllime për këtë reformë. Jo vetëm që s’kemi qenë bashkë, po urrejtja kundrejt atyre institucioneve të drejtësisë së re është në kulm. Duhet të bëjmë një hap pas të gjithë bashkë dhe të pranojmë rolin tonë, s’kemi asgjë më shumë se qytetarët e në raport me kushtetutën, secili duhet të jetë i barabartë para ligjit”, tha Braçe.


Lajmi kryesor:

Sulmet ndaj SPAK në Kuvend/ Braçe: Si mafia e Cosa Nostras! Spiropali: Meta 'kafshoi' Dumanin nga ekrani! Bardhi: E bën dhe Rama


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përleshje e dhunshme mes tifozëve të Serbisë dhe Anglisë në prag të ndeshjes së Euro 2024, të arrestuar

VIDEO/ Përleshje e dhunshme mes tifozëve të Serbisë dhe Anglisë në prag të ndeshjes së Euro 2024, të arrestuar