Sulmet kibernetike nga hakerat iranianë, SHBA kryen operacionin e parë mbrojtës në Shqipëri

Sulmet kibernetike nga hakerat iranianë, SHBA kryen operacionin e parë mbrojtës në Shqipëri

Pas një sulmi nga hakerat kibernatikë iranianë në korrik të vitit 2022, një ekip operatorësh kibernetikë nga Forca e Misionit Kombëtar Kibernetik të SHBA-së (CNMF) kryen operacionin e tyre të parë mbrojtës, duke forcuar partneritetin me Shqipërinë dhe njohuritë unike mbi aktivitetin keqdashës të sulmeve kibernetike.

Sipas Agjencisë së SHBA-së për Sigurinë Kibernetike dhe Sigurinë e Infrastrukturës (CISA), të njëjtët hakera përdorën taktika, teknika dhe procedura të ngjashme në një valë tjetër sulmesh kibernetike kundër qeverisë së Shqipërisë në shtator 2022. Pas sulmeve kibernetike, SHBA-ja dënoi ashpër sulmin kibernetik të Iranit kundër aleatit të saj në NATO dhe rikonfirmoi mbështetjen e saj për përpjekjet e Shqipërisë për të forcuar sigurinë e saj kibernetike.

CNMF dërgoi një ekip për të bashkëpunuar me kolegët shqiptarë në kuadër të mbrojtjes së rrjetit kundër aktiviteteve keqdashëse kibernetike dhe duke identifikuar dobësitë e sistemit mbrojtës shqiptar.

 “Bashkëpunimi me Komandën Kibernetike të SHBA-së ishte shumë efektiv dhe na bëri të ndihemi të sigurt duke siguruar se kemi ndjekur të gjithë hapat e duhur për t'iu përgjigjur këtyre sulmeve të sofistikuara”, tha Mirlinda Karçanaj, Drejtore e Përgjithshme e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit (AKSHI). institucion i Qeverisë Shqiptare që koordinon zhvillimin dhe administrimin e sistemeve të informacionit shtetëror. “Shpresojmë që ky bashkëpunim të vazhdojë edhe në të ardhmen në mënyrë që të shkëmbejmë më tej përvojat dhe të rrisim kapacitetet tona në një nivel tjetër.

Operatorët kibernetikë të SHBA-së i dhanë Qeverisë së Shqipërisë gjetje teknike nga kërkimet e tyre të rrjetit, duke mundësuar ndërmarrjen e hapave drejt forcimit të mbrojtjes së rrjetit kibernetik të vendit tonë.

Operacionet Hunt Forward kryhen në bashkëpunim mes operatorëve shqiptarë dhe amerikanë si  dhe me operatorë kibernetikë civilë elitë ushtarakë dhe federalë nga CYBERCOM.

Në sigurinë kibernetike, 'gjurmimi' është një aktivitet proaktiv i mbrojtjes kibernetike, për të vëzhguar dhe zbutur kërcënimet që nuk zbulohen në një rrjet ose sistem. Ndërsa ekipet e HFO nuk zbutin kërcënimet në rrjetet partnere, ato u mundësojnë homologëve të tyre të ndjekin dhe adresojnë kërcënimet e gjetura.

CNMF është vendosur 44 herë në 22 vende dhe ka kryer operacione gjuetie në gati 70 rrjete në mbarë botën. Përveç Shqipërisë, ekipet janë vendosur në Ukrainë, Estoni, Lituani, Kroaci, Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut dhe vende të tjera që nga viti 2018.

Më 19 dhjetor 2022, CNMF u ngrit në një komandë të unifikuar vartëse, duke theksuar evolucionin e një force kibernetike të vazhdueshme, profesionale sot dhe në të ardhmen. Që nga fillimi i tij në 2014, CNMF dhe CYBERCOM ka evoluar me shpejtësi dhe ka marrë pjesë ose i është përgjigjur pothuajse çdo krize kombëtare me të cilën janë përballur Shtetet e Bashkuara.

Për misionin e ekipit kibernetik amerikan, reagoi edhe ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim e cila bëri me dije se operatorët amerikanë kanë gjurmuar sulmet kryesore nga hakerat e huaj drejt Shqipërisë.

“Pas një sulmi të rëndësishëm kibernetik nga aktorë iranianë, një ekip kibernetik mbrojtës i departamentit amerikan gjurmoi në rrjetet kryesore së bashku me partnerët tanë në Shqipëri. Partneritetet kanë rëndësi”-shkruan Kim.

Following a significant cyberattack by Iranian actors, a @DeptofDefense defensive cyber team hunted on key networks alongside our #Albania partners. #PartnershipsMatter #OwnTheDomain @AlEmbassyUSA @NATO @US_EUCOM @USEmbassyTirana @USTreasury ????????????????https://t.co/5K389q4bh3

— U.S. Cyber Command (@US_CYBERCOM) March 23, 2023

 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Abaz: 23/03/2023 23:14

    Uaaaa ca lajmi....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë