Sulmet kibernetike të Iranit, Berisha: Akt zuzar! Rama e nisi lojën kriminale! SHBA dhe NATO të ndihmojnë Shqipërinë

 

Sulmet kibernetike iraniane në Shqipëri, skandali i publikimit të të dhënave personale ishin kryefjala e konferencës të përjavshme për shtyp të Sali Berishës. Ish kryeministri i cilëson sulmet si akt zuzar ndërsa edhe në këtë rast gjen fajtor Edi Ramën. Sipas Berishës, loja kriminale nisi prej kryeministrit me publikimin e të dhënave të qytetarëve.

Një thirrje e kishte dhe për SHBA e NATO, duke i kërkuar që të ndërhyjnë në mënyrë emergjente për të ndihmuar Shqipërinë në përballjen me sulmet kibernetike.

“Regjimi iranian ka sulmuar dhe e vërteta është ka davastuar sisteme digjitale të vendit, çmimin e madh për të cilin e paguajnë shqiptarët në shërbime, në sigurinë e tyre dhe jo vetëm shqiptarët. Sulmi që filloi me portalin e-albania kaloi në sistemin TIMS më vonë me mesk dhe adams pa asnjë lidhje me portalin e-albania dhe dje është shtrirë në sistemin e gjendjes civile.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe sulmet që përfaqësojnë një dhunim të sovranitetit të vendit, një aggresion në një infrastrukturë me rëndësi kritike për shërbimet dhe sigurinë e cdo vendi. Duke theksuar këtë, dënoj pa hezitim qëndrimin e papërgjegjshëm, plotësisht të papërgjegjshëm të qeverisë së Edi Ramës, i cili filloi zyrtarisht lojën kriminale në sistemet dixhitale të vendit duke nxjerrë për patronazhistët të dhënat personale, duke nxjerrë target në një mbështetje për krimin, duke nxjerrë rrogat në goditje për biznesin, duke nxjerrë telefonat, kartat e ID e kështu me radhë. Shtoj se për të gjitha këto akte të shtrira në vite, në Shqipëri nuk ka asnjë të dënuar, asnjë të dënuar apo të burgosur.

Dënoj tenderat korruptiv të ndërtimit dhe mbrojtjes së këtyre sistemeve. Përpjekje për të shkatërruar sistemet në Kosovë kanë qenë të mëdha, por mbrojtja e tyre ka qenë e shkëlqyer. I bëj thirrje NATO-s, SHBA me specialist të fushave të ndryshme të ndihmojnë Shqipërinë për të kapërcyer aggression. Partnerët tanë të bëjnë ndërhyrje emergjente se Irani nuk do të mund ta fitojë këtë betejë”, tha Berisha.


Lajmi kryesor:

Afera 500 mijë dollarë, Berisha e pranon më në fund por 'lan duart' nga faji: PD u financua nga rusët, Basha më mashtroi, ai është fajtor! Komision auditi


A.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori