Sulmet terroriste në Izrael, qeveria merr masa për të armatosur qytetarët

Kabineti i sigurisë i Izraelit ka miratuar masat për ta bërë më të lehtë për izraelitët të mbajnë armë pas dy sulmeve nga palestinezët në Jerusalem gjatë dy ditëve të fundit. Sulmet ndodhën pasi një sulm i ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar vrau nëntë persona.

Në masat e reja hiqen të drejtat e banimit dhe të sigurimeve shoqërore për anëtarët e familjes të peronave të përfshirë në sulme të tilla terroriste. Kabineti qeveritar do të shqyrtojë masat të dielën. Kryeministri Benjamin Netanyahu kishte premtuar një përgjigje të fortë dhe të shpejtë përpara mbledhjes së kabinetit të sigurisë.

Ushtria izraelite tha gjithashtu se do të përforconte numrin e trupave në Bregun Perëndimor të pushtuar.

"Kur civilët kanë armë, ata mund të mbrojnë veten," u tha gazetarëve jashtë një spitali të Jerusalemit ministri kontrovers i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë, Itamar Ben-Gvir. “Masat do të revokojnë të drejtat për sigurimin social të familjeve të terroristëve që mbështesin terrorizmin", thuhet në njoftimin e kabinetit të sigurisë.

Propozimet janë në hap me propozimet nga aleatët politikë të ekstremit të djathtë të Netanyahut, të cilët e lejuan atë të kthehej në pushtet muajin e kaluar.

Në një të shtëna të veçantë të premten në një sinagogë (vend i shenjtë) në Jerusalemin Lindor, shtatë persona u vranë dhe të paktën tre të tjerë u plagosën teksa u mblodhën për lutje në fillim të Shabatit hebre. Personi i armatosur u qëllua për vdekje në vendngjarje.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Masakroi gruan me thikë, shqiptari i jep fund jetës në qeli pas vrasjes së bashkëshortes

Masakroi gruan me thikë, shqiptari i jep fund jetës në qeli pas vrasjes së bashkëshortes