Sulmi i Iranit ndaj Shqipërisë, Macron: Veprime konkrete për sulmet kibernetike

Sulmi i Iranit ndaj Shqipërisë, Macron: Veprime konkrete për sulmet kibernetike

Emanuel Macron

Presidenti francez Emanuel Macron foli në konferencën për shtyp në Prangë, pak pas takimit të parë të Komunitetit Politik Europian duke zbuluar disa nga çështjet kryesore që u diskutuan mes liderëve europianë. 

Duke folur për unitetin e 44 vendeve që u bashkuan kundër agresionit rus, Macron u ndal dhe te sulmi kibernetik mbi Shqipërinë nga Republika Islamike e Iranit. Ai theksoi se vendet e Europës do të kenë bashkëpunim ndërqeveritar në luftën kundër krimit kibernetik.

“Gjëja e dytë është se shumë vende evropiane kanë pësuar sulme të krimit kibernetik: disa nga Irani – Shqipëria disa javë më parë – të tjerët nga Rusia, disa shtete baltike. Dhe ndaj, të paturit e një strategjie mes nesh, bashkëpunimin ndërqeveritar për luftën kundër krimit kibernetik, por edhe kundër politikave propaganduese dhe dezinformuese është një element shumë i dobishëm mbi të cilin duam të ecim përpara”, tha Macron.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e vendore, kreu i ‘Nismës Thurje’: Kandidojmë vetëm për këshilltarë bashkiakë! Kryetari është administrator, t’i rikthejmë parlamentit dinjitetin që meriton

Zgjedhjet e vendore, kreu i ‘Nismës Thurje’: Kandidojmë vetëm për këshilltarë bashkiakë! Kryetari është administrator, t’i rikthejmë parlamentit dinjitetin që meriton