Sulmi me raketa i Iranit ndaj Izraelit, rriti çmimin e naftës

Sulmi me raketa i Iranit ndaj Izraelit, rriti çmimin e naftës

Në fundjavë çmimi i naftës kapërceu në vlerën më të lartë që prej tetorit të vitit të kaluar. Një fuçi naftë arriti të shitej mbi 90 dollarë në fundjavë, ndërsa këtë të hënë çmimi ka rënë në 89.4 dollarë fuçia.

Tensionet mes shteteve ndikuan direkt tregjet ndërkombëtare, duke krijuar pasiguri e përkthyer direkt në luhatje të çmimit të naftës bruto.

Ky ndikim i shpejte në tregje vjen për shkak se Irani është një nga prodhuesit kryesor brenda Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës, dhe ekspertët e huaj vlerësonin se një përshkallëzim i tensioneve mund ta shtrenjtonte naftën deri në 100 dollarë/fuçia.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj