Sulmi ndaj Ambasadës së Malit të Zi në Beograd, Kryeministri Markoviç: Do ta mbrojmë vendin tonë pavarësisht urrejtjes

Tensioni midis Malit të Zi dhe Serbisë ka arritur kulmin pas sulmit të mbrëmshëm ndaj Ambasadës malazeze në Beograd.

Përmes një postimi në Twitter, kryeministri malazez Dusko Markovic tha se se mbrëmjen e kaluar, ka pasur një tjetër sulm ndaj ambasadës malazeze në Beograd dhe se qëndrimi i autoriteteve serbe është tronditës por ne do ta mbrojmë vendin tonë, pavarësisht urrejtjes që ushqehet nga të njëjtët aktorë brenda dhe jashtë kufijve tanë”, tha Dusko Markovic.

Me qindra mbështetës të kishës ortodokse serbe e mësynë edhe në 28 dhjetor ndërtesën e ambasadës malazeze, drejt të cilës hodhën flakadanë, vezë si dhe përsëritën slogane përmes të cilave kërkonin që ambasadori i Malit të Zi në vend të shpallej persona non grata.

Situata midis dy shteteve ballkanike u përshkallëzua pas vendimit të Parlamentit për të kaluar një ligj për komunitetet fetare. Sipas komunitetit serb në Mal të Zi dhe zyrtarëve në Beograd, me këtë ligj Podgorica synon të përvetësojë pronat e Kishës Ortodokse.

Kisha Ortodokse serbe pretendon se përmes miratimit të ligjit për komunitete fetare, autoritetet malazeze mund të konfiskojnë pronat e saj.

I.C.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?

Komento

Komente

 • Proka: 03/01/2020 21:17

  Shikoni stemen e shkijeve cetnike njesia Veselinoviq po shkruan, e mban ne dore nje protestant. Ne emer te kishes mundohen te mbajne territore me dhune. Mos harroni ne shume varreza te shkijeve ka te varrosur Shqiptare e kishat i moren me dhune ne Kosove, kishen e Decanit, Partriarkanen e Pejes,e shume kisha tjera.

  Përgjigju
 • Kafsha: 03/01/2020 16:45

  O shqiptare e shikoni ç sjellin fete? Shqiptarët nuk kanë pune me fe! Fetë u a sollen atyre pushtuesit. Shpejt urgjentisht të ndryshojme emrat. Shqiptari nuk ka pune të quhet as Mahmut e as Jani, as Kasem e as Harallamb, as Shefqet e as Jorgo, as Bajram e as Kadri, as Remzi e as Baftjar, as Osman e as Andon.

  Përgjigju
 • Emi: 03/01/2020 16:05

  Ky ashte suksesi me perca skllavete me njeri tjetein dhe te fitojn shqiptaret.

  Përgjigju
 • Arbëri: 03/01/2020 15:35

  Shqipëria duhet ta ndihmojë Kosovën që ta bëjë të njejtën gjë sikur Mali i zi kundër serbis ...!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Meta: Pas protesta s'kanë kuptim masat për koronavirusin! Rama po argëtohet në Facebook