Kryeministri britanik Sunak: Mbretëria e Bashkuar propozon një ndryshim në Traktatin Atlantik të NATO-s për të mbrojtur Ukrainën

 Kryeministri britanik Sunak: Mbretëria e Bashkuar  propozon një ndryshim në Traktatin Atlantik të NATO-s për të mbrojtur Ukrainën

Kryeministri britanik Sunak

Mbretëria e Bashkuar propozon një ndryshim në Traktatin Atlantik të NATO-s për të mbrojtur Ukrainën nga agresioni i ardhshëm rus, duke garantuar mbështetjen "afatgjatë" të Kievit, kështu pohon kryeministri britanik Sunak në fjalimin e tij të planifikuar për sot në Konferencën e Sigurisë në Mynih, siç parashikohej nga një shënim nga Doëning Street. 

“Ne duhet të tregojmë se do të qëndrojmë në krah të tyre, të gatshëm dhe të aftë për t'i ndihmuar ata të mbrojnë vendin e tyre vazhdimisht”, shtoi kryeministri. 

Sunak gjithashtu nis një apel për vendet aleate që të "dyfishojnë" mbështetjen ushtarake për Kievin.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Von der Leyen: Putini duhet të dështojë! Kina: Do paraqesim plan paqeje! Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7: Reagimi ynë ndaj Rusisë, i pamjaftueshëm


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’