Svelça: Kemi eleminuar barrat burokratike mes Shqipërisë dhe Kosovës, bashkë jemi të pakapërcyeshëm ekonomikisht dhe politikisht

 

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Zvelça u shpreh gjatë seancës së përbashkët me deputetët në Kuvendin e Shqipërisë se marrëveshjet mes dy vendeve kanë nisur të japin efektet e para.

Ai tha se kishte disa marrëveshje mes dy vendeve sa i takon hapjes së pikave kufitare të përbashkëta në mënyrë që të lehtësoheshin procedurat.

“Tani është koha që hapat tonë të jenë një, që mbërritja drejt qëllimit të jetë edhe më i shpejt. Marrëveshjet mes dy vendeve, kanë nisur të japin efektet e para. Ka një sërë marrëveshjen për hapjen e pikave kufitare të përbashkëta për lehtësimin e procedurave. Si pasojë e kësaj mase, gjatë verës kalimi i kufirit është bërë pa asnjë procedurë. Kemi eliminuar barrat burokratike. Po punojmë për forcimin e Kosovës, por të gjithë jemi të vetëdijshëm për rëndësinë e rolit të Shqipërisë. Bashkë me Shqipërinë, të pa kapërcyeshëm politikisht dhe ekonomikisht”, tha Svelça.


Lajmi kryesor:

Historike! Tirana dhe Prishtina mbledhje të përbashkët të Kuvendeve! Rama: Njohja e Kosovës s’do vonojë, Thaçi i munguari i kësaj salle! Kurti: S’ka çifligje, por një kala të përbashkët (VIDEO)


B.V/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?



×

Lajmi i fundit

ZYRTARE/ Një pikë nga zona e ftohtë, Valencia shkarkon Gennaro Gattuso-n

ZYRTARE/ Një pikë nga zona e ftohtë, Valencia shkarkon Gennaro Gattuso-n