Tabaku takon McAllister: Shqipëria s'i ka përmbushur kushtet, por do të bëjmë të pamundur që të vijojë progresi për konferencën e parë ndërqeveritare

Tabaku takon McAllister: Shqipëria s'i ka përmbushur kushtet, por do të bëjmë të pamundur që të vijojë progresi për konferencën e parë ndërqeveritare

1653392824_30a3f90a3c2e4e64a0514c7056683145.jpg

Kryetarja e Komisionit të Integrimit Europian, Jorida Tabaku zhvilloi sot  McAllister dhe përfaqësues të Parlamentit Europian, ku u diskutua mbi rezolutën për Shqipërinë të Parlamentit Europian.

Tabaku vuri theksin tek problemet që ishin prekur në Rezolutë.

"Si fillim, që ndryshimi i Kodit Zgjedhor, vetëm pak kohë para zhvillimit të zgjedhjeve të 25 prillit të vitit 2021, që rezoluta e cilësoi të njëanëshëm. Problem tjetër është dhe përdorimi i pushtetit, strukturave dhe burimeve njerëzore nga qeveria, publikimi i database me të dhënat e zgjedhësve. Lufta ndaj korrupsionit dhe sjellja e njerëzve të pushtetit para drejtësisë ngelet beteja kryesore e opozitës. Ne ishim pro Reformës në  Drejtësi në fillim, por tani vërejmë që ajo nuk po implementohet siç duhet. Shqipëria nuk ka përmbushur kriteret, por ne do bëjmë të pamundurën që të vazhdojë progresi për zhvillimin e konferencës së parë ndërqeveritare, pasi konferenca do të tregojë ku është Shqipëria në procesin e integrimit dhe jo të fshihemi pas vetos bullgare”, tha Tabaku


Lajmi kryesor:

Integrimi në BE, David McAllister në Tiranë: Shqipëria plotëson kushtet për negociatat! Nuk mund të ecet para pa një opozitë konstruktive


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com