Tajvani ‘sfidon’ Kinën, rikonfirmon marrëdhëniet diplomatike me Presidentin e ri të Çekisë pa aprovimin e Pekinit

Tajvani ‘sfidon’ Kinën, rikonfirmon marrëdhëniet diplomatike me Presidentin e ri të Çekisë pa aprovimin e Pekinit

Foto ilustruese

TAJVAN- Duke sfiduar Kinën, presidentja e Tajvanit të vetëqeverisur konfirmoi lidhjet e ishullit me Republikën Çeke në një telefonatë me presidentin e zgjedhur të vendit të Evropës Qendrore, Petr Pavel.

Thirrja e së hënës përfaqëson një shkelje simbolike të përpjekjeve të Kinës për të ndërprerë marrëdhëniet e jashtme tashmë shumë të kufizuara të demokracisë vetëqeverisëse, të cilën Pekini e pretendon si territorin e tij pa të drejtë për njohje të pavarur diplomatike. Në telefonatë, presidenti Tsai Ing-wen tha se vendet "gëzojnë lidhje të thella dhe ndajnë vlerat e lirisë, demokracisë dhe të drejtave të njeriut", tha Agjencia Qendrore e Lajmeve zyrtare, duke cituar zëdhënësin presidencial Lin Yu-chan, raporton APNews.

“Bazuar në këto lidhje të përzemërta, qeveria e Tajvanit priste me padurim thellimin e shkëmbimeve dhe bashkëpunimit me Republikën Çeke në fusha kyçe, duke përfshirë dizajnin e gjysmëpërçuesve, kultivimin e talenteve në teknologjitë më të avancuara dhe ristrukturimin e zinxhirit të furnizimit,” citohet të ketë thënë Lin.

Kina nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm, por në të kaluarën është përgjigjur me dënime dhe kërcënime për hakmarrje për kontaktet me Tajvanin nga politikanët, vendet e të cilëve kanë marrëdhënie formale me Pekinin.

Në vitet e fundit, Kina ka rritur kërcënimin e saj për të sjellë Tajvanin nën kontrollin e saj me forcë nëse është e nevojshme, duke nxitur shitje të reja tankesh dhe raketash në ishull nga aleati kryesor SHBA dhe hapat e administratës së Tsai për të zgjatur shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe për të forcuar industrinë vendase të mbrojtjes. . Një varg vizitash në muajt e fundit nga politikanë të huaj në Tajvan, duke përfshirë kryetaren e atëhershme të Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi dhe politikanë të shumtë nga Bashkimi Evropian, nxitën shfaqje të fuqisë ushtarake nga të dyja palët.

Tajvani ka lidhje zyrtare diplomatike me vetëm 14 vende, kryesisht shtete të vogla në Karaibe dhe Paqësorin Jugor, por mban lidhje të forta jozyrtare me më shumë se 100 vende. Politikanët evropianë, disa prej kombeve të të cilëve u dominuan zyrtarisht nga Bashkimi Sovjetik, kanë qenë ndër më të zëshmit në ndjekjen e marrëdhënieve më të ngushta me Tajvanin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit