Mero Baze: Takimi i Gjirokastrës tregon se me kë e ka në kokë betejën Sali Berisha

Mero Baze: Takimi i Gjirokastrës tregon se me kë e ka në kokë betejën Sali Berisha

Sali Berisha improvizoi një gënjeshtër në fillim të takimit të Gjirokastrës. Tha se kishte parë titujt e gazetave në mëngjes që shkruanin se “Rama dhe Basha në Lubljanë, Berisha në Gjirokastër”. Dhe arriti në përfundimin se ishte shumë I lumtur për këtë gjë. Domethënë ishte I lumtur që po I kundërvihej Perëndimit me vizitën në Gjirokastër.

Në fakt në Lubljanë ishte Edi Rama dhe kryeministrat e tjerë të Ballkanit, së bashku me udhëheqësit e Bashkimit Evropian duke diskutuar fatin e vendeve të Ballkanit drejt Bashkimit Evropian. Përpjekja e Sali Berishës për të vënë “foltoren” e Gjirokastrës si kundërpeshë të Takimit të Lubljanës, tregon se me kë e ka në kokë betejën Sali Berisha.

AI ka në mendje betejën me Perëndimin. Për këtë dhe Lulzim Bashën e zhvendosi në Lubljanë të duket dhe ai si tradhtar që e mbështet Perëndimi.

Në mendjen e  tij në mllefin e tij për atë që i ka ndodhur, Sali Berisha e ka thjesht justifikim betejën me Lulzim Bashën. Ai orë  e minutë e ka mendjen tek beteja me Perëndimin dhe parterët e perëndimit në Shqipëri.

Është kjo arsyeja që në fakt ai po braktiset nga njerëzit me identitet politik të Partisë Demokratike në rrethe dhe I mbushen sallat me delirant provincial, me problem të rënda psikike ose njerëz të margjinalizuar për shkak të problemeve të tyre.

Njerëzit që kanë themeluar Partinë Demokratike, si shpresë për orientimin e Shqipërisë nga perëndimi, e kanë të vështirë tridhjetë vjet më pas të shkojnë pas dikujt, që e nis fjalimin, “Rama dhe Basha kanë shkuar në Lubljanë në takimin e BE, unë jam I lumtur të shkoj në Gjirokastër”.

E kanë të vështirë pasi vet Gjirokastra nuk është Ndroqi dhe Shijaku I Haxhi Qamilit, por qyteti më I ndriçuar I Shqipërisë, që ka nxjerrë kolosët e identitetit perëndimor të Shqipërisë.

Duke qenë se ai çdo ditë e çdo orë po përpiqet të gjej argumente kundër Perëndimit, nuk është se tremb Perëndimin, as SHBA, por tremb PD, partinë e parë properëndimore të Shqipërisë, e cila mungesën e demokracisë brenda radhëve të saj nuk e ka provuar për herë të parë nga Basha por për 20 e ca vite nga Berisha. Ata e dinë si e ka drejtuar ai PD, si ka përjashtuar gjithë themeluesit nga partia, si ka eliminuar gjatë rrugës bashkëpunëtorët e tij dhe si ka shitur PD për milionat e djalit vajzës dhe gruas së tij, që tashmë janë të damkosur si hajdut të pareve të shqiptareve nga SHBA.

Për këtë arsye urrejtja e Berishës ndaj perëndimit është  legjitime, por përpjekja për ta bërë këtë urrejtje ideologji në PD, do ta turpëroj dhe më shumë atë.

Shenjat e para janë sallat e tij të braktisura nga deputetë të PD, dhe themelues të saj dhe mbushja e tyre me njerëz vulgarë, delirant me probleme psikike dhe militantë ordinerë.

Berisha po e frikësoj PD që do Perëndimin, përmes vulgut të tij të rrugës që ka gjetur dyert e foltoreve hapur dhe përmes ndonjë emigranti të dëshpëruar nga SHBA, që zakonisht qëllon të jetë, ose fëmijë komunistësh shok të Berishës, ose ish bashkëpunëtorë të tij që I ka pas terrorizuar me dosje sigurimi. Nuk di sa do t’ia dal ta tremb atë pjesë të PD që do Perëndimin, por e sigurt është që nuk ka çfarë ti bëj Perëndimit që do një PD pa Sali Berishën. Këtë betejë e ka të humbur.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tafili: 07/10/2021 02:21

    Po lere Sale halene se na merrove. Nuk ke ndonje koment per drejtorin me te mire te policise ne 30 vitet e fundit? Qe babai yt i publikoi letren e heqdorjes ne Twitter? Psh., si mendoni nese ky injorant ishte me i mire, ca mund te thuhet per te tjeret?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Meta publikon fjalimin e presidentit Regan: Është koha për udhëheqjen, vendimarjjen dhe qeverisjen

Meta publikon fjalimin e presidentit Regan: Është koha për udhëheqjen, vendimarjjen dhe qeverisjen