Takimi i Ramës në Athinë, Mitsotakis: Rruga për integrimin europian të Shqipërisë kalon nga Greqia

Takimi i Ramës në Athinë, Mitsotakis: Rruga për integrimin europian të Shqipërisë kalon nga Greqia

Mitsotakis

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka folur lidhur me integrimin e Shqipërisë, teksa është shprehur se rruga për integrimin europian të Shqipërisë kalon nga Greqia.

Në një intervistë të dhënë për mediat maqedonase, teksa foli edhe për takimin që bëri kryeministri Edi Rama me shqiptarët në Athinë pak ditë më parë, ai u shpreh se vizita e kryeministrit ishte private dhe qeveria nuk kishte pse të mos e lejonte.  

“Vizita e Edi Ramës këtu ishte private, ashtu si fjalimet  parazgjedhore që ai ka planifikuar tashmë në vende të tjera, në funksion të zgjedhjeve në Shqipëri. Qeveria nuk kishte arsye ta ndalonte.  Kryeministri i Shqipërisë nuk mund të anashkalojë kushtet për anëtarësimin e vendit të tij në BE. Së pari, respektimin e shtetit ligjor, i cili është parashikuar në nenin 2 të Traktatit të Bashkimit Evropian. Me paraburgimin e paligjshëm të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredis Beleri, Shqipëria shkel vlerën e shtetit ligjor.

Kjo nuk është vetëm një çështje dypalëshe, por kryesisht një çështje evropiane. Dhe duke qenë se rruga e anëtarësimit të Shqipërisë varet nga respektimi i të drejtave themelore të minoritetit grek, ajo kalon në mënyrë të pashmangshme nga vendi ynë”, tha ai.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ani: 20/05/2024 08:24

  akoma nuk e kupton greqia se ne nuk duam te jemi vasal te askujt dhe kurre mos hyjme ne europe sdo behemi vegla te nje vendi qe eshte ndertuar mbi genjeshtra si greqia greqia shtet i formuar mbi mitologji..asgje te vertete ska

  Përgjigju
  • e drejta: 20/05/2024 08:49

   FIKS FARE

 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet