Takimi me Escobar, Kurti: Serbisë t’i kërkohet llogari për sulmin në Banjskë

Takimi me Escobar, Kurti: Serbisë t’i kërkohet llogari për sulmin në Banjskë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas takimit me të dërguarin e Washingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar në Prishtinë. 

Kurti shkruan se e ka informuar Escobarin për hapat që ka ndërmarrë Qeveria për të mbështetur tranzicionin Bankës Qendrore të Kosovës pas vendimit pë heqjen e dinarit serb. 

Po ashtu, Kurti shkruan se është e rëndësishme t’i kërkohet llogari Serbisë për sulmin në Banjskë.

“Është kënaqësi për t’u takuar me të dërguarin e Washingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. E falënderoj për mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe theksoj nevojën për t’i kërkuar llogari Serbisë për sulmin në Banjskë. Gjithashtu e informova atë për hapat që ka ndërmarrë qeveria jonë për të mbështetur tranzicionin Bankës Qendrore të Kosovës, dhe gatishmërinë tonë për të adresuar çështjet në vazhdim”, shkroi Kurti.


Lajmi kryesor:

Escobar pas takimit me Kurtin: Më premtoi se do të shqyrtojë propozimet e mia për dinarin


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Kreshnik Spahiu: Pse protestat para bashkisë, janë më të voglat e historisë?

Kreshnik Spahiu: Pse protestat para bashkisë, janë më të voglat e historisë?