Scholz: Dialogu me Kosovën duhet të sjellë marrëveshje gjithëpërfshirëse! Vuçiç: Nuk varet vetëm nga dëshirat tona

Scholz: Dialogu me Kosovën duhet të sjellë marrëveshje gjithëpërfshirëse! Vuçiç: Nuk varet vetëm nga dëshirat tona

1651690271_1651683635000329G6C7750x5141780x439.jpg

Kancelari gjerman Olaf Scholz është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Berlin. Në konferencë për mediat thanë se fokus i bisedimeve ishte dialogu me Kosovën. Presidenti serb tha se Beogradi është i gatshëm për një marrëveshje me Prishtinën.

“Do të përpiqemi që të gjejmë një marrëveshje kompromisi, por siç e kemi të qartë, kjo nuk varet vetëm nga dëshirat tona, por edhe të palës tjetër”, ka deklaruar Vuçiç ndërsa shtoi se do të gjendet kurajo për të bërë progres në këtë proces që nuk e konsideron të lehtë për Serbinë.

Ndërsa Scholz tha se të gjitha detyrimet duhet të respektohen dhe se lëvizjet e njëanshme nuk janë të dobishme.

“Kam biseduar me presidentin Vuçiç për rëndësinë e progresit në dialog që duhet të çojë në një marrëveshje gjithëpërfshirëse. Të gjitha çështjet e hapura duhet të zgjidhen brenda dialogut, kjo kërkon guxim dhe vendosmëri dhe të gjitha detyrimet e dakorduara duhet të respektohen”, tha Scholz.

Ndërsa për luftën në Ukrainë, presidenti Vuçiç tha se Serbia e ka kuptuar mirë mesazhin e Gjermanisë.

 “Sa i përket Serbisë, ne kemi një qëndrim tjetër për Kosovën, Serbia ka qenë nën sanksione për një dekadë të tërë dhe është një ndjenjë ndryshe nga shumica e të tjerëve. Serbia e kuptoi mesazhin e Gjermanisë dhe të gjithë të tjerëve”, tha Vuçiç.


Lajmi kryesor:

Takimi në Berlin/ Scholz: Dialogu të sjellë marrëveshje gjithëpërfshirëse! Kurti: Njohja reciproke duhet të jetë në qendër, jo në fund! Vuçiç: Nuk varet vetëm nga ne


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish