Taksa/ Ministrja: Dyshojmë se fabrikat përdorin edhe qumështin pluhur si qumësht natyral! Opozita: Po i përjashtoni nga taksimi! Shalsi: Hetoni vajin e palmës

Taksa/ Ministrja: Dyshojmë se fabrikat përdorin edhe qumështin pluhur si qumësht natyral! Opozita: Po i përjashtoni nga taksimi! Shalsi: Hetoni vajin e palmës

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave

Përjashtimi i fabrikave që deklarojnë në etiketën e tyre që përdorin qumështin pluhur në produktet që prodhojnë ka nxitur debate në Komisionin e Ekonomisë. Deputetët e opozitës kanë kërkuar sqarime nga Ministria e Financave, se kush do e paguaj këtë taksë porsa kohë përjashtohen fabrikat. Mbi këto shqetësime kryetari i Komisionit Eduard Shalsi ka kërkuar hetim të importuesve të qumështit pluhur dhe të vajit të palmës. Ministrja e Financave ka sqaruar se përjashtohen vetëm ato që e tregojnë në etiketë, dhe jo të gjitha fabrikat. Ibrahimaj ka pranuar se ka dyshime që qumështi pluhur përdoret tek qumështi natyral. Ndërkohë pika tjetër e diskutimeve është përqendruar tek përdorimi i vajit të palmës pasi deputeti i PS, Erion Braçe tha se prodhuesit përdorin vaj palme tek kosi.

Spaho: Kë do tatoni ju ato të baxhove, sepse ju i keni përjashtuar të gjitha fabrikat?

Ibrahimaj: Ne kemi vënë re që në vitet e fundit është rritur importi i qumështit pluhur, për të cilin dyshojmë që është përdorur në prodhimin e qumështit në vend dhe duam të limitojmë përdorimin e qumështit pluhur të pareklamuar. Nëse prodhuesi e ka të vendosur që në produktin e tij përdor qumështi pluhur është në rregull.

Braçe: Sot qumështi pluhur është shumë i shtrenjtë me 8 kg lëng. Çmimi i një litri nga ky i përzieri shkon 75 lekë për litër, kur çmimi i fermerit është 45 lekë hiq firot, ky çmimi bie akoma më poshtë. Asnjë fabrikë interes të përdori qumështin pluhur... a jemi live?? ...Po kursehem ta them ça përdorim meqë jemi live. Ajo që po importohet është hirra e qumështit pluhur, që është e lirë dhe përdoret. Prandaj thuhet që tundeni qumështin kur e pini, sepse është me qumësht pluhur. Mos përjashtoni fabrikat, sepse fabrikat e përdorin dhe nuk e deklarojnë. A e dini që prodhohet kos me vaj palme? 200-300 ton i kanë kapur një fabrike brenda, ku është taksa për vajin e palmës.

Shalsi: Kam një merak mbi rëndësinë e të dhënave sidomos mbi sistemin e gjurmueshmërisë. Ky vaji i palmës që është bërë problematik, kush janë importuesit, nga e marrin, ku e përdorin. Ku shitet qumështi pluhur, nga dogana tek fundori. Duhet të investojmë mbi gjurmueshmërinë. Të dhënat duhet të dalin në kohë reale, do e vijon betejën për sistemet e gjurmueshmërisë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë