Taksimi i profesioneve të lira, Partia e Lirisë: Qeveria po rrit barrën fiskale mbi shtresën e mesme, po ecën në drejtim të gabuar

Partia e Lirisë kërkon marrjen e masave për lehtësimin e situatës ekonomike të shqiptarëve me qëllim që ata të mos zgjedhin të largohen nga vendi.

“Mirëqenia e shqiptarëve nuk u rrit përgjatë vitit 2023 për shkak të një qeverie që mbushi arkën nga taksat më të larta në rajon, që rëndojnë fort mbi shpatullat e secilit shtetas, dhe për shkak të rritjes së çmimeve. Ekonomia e shqiptarëve është sot në buzë të greminës për shkak të keqqeverisjes. Kjo qeveri e etur për t’u pasuruar në kurriz të taksapaguesve dhe burimeve natyrore të vendit duhet të kuptojë se po ecën në drejtimin e gabuar! Marrja e masave që lehtësojnë situatën ekonomike të shqiptarëve është emergjencë” tha sot nënkryetarja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho në një deklaratë për median.

Partia e Lirisë u ndal dhe tek taksimi i profesionistëve të lirë.

“Qeveria Rama nuk ka ndërmend t’i rishpërndajë te qytetarët të ardhurat e buxhetit të shtetit që kanë shkuar në 7 miliard lekë për 2024, por siç ka bërë gjithmonë, do të vazhdojë t’i kanalizojë te përfituesit e PPP-ve dhe aferave të saj korruptive. Ndërsa qeveria greke do të rrisë pagën minimale për herë të dytë brenda vitit, qeveria shqiptare rrit barrën fiskale mbi shtresën e mesme, duke taksuar me 23% profesionistët e lirë” tha më tej Xhixho duke shtuar se shqiptarët sot kanë nevojë për mbështetje, mbështje, mbështetje dhe jo propagandë.

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

21 janari krim shtetëror/ Të hënën me prova në SPAK gruaja e Nikës! Basha

21 janari krim shtetëror/ Të hënën me prova në SPAK gruaja e Nikës! Basha "vetëmbrohet", Berisha vetëm heshtje