Talebanët dekret për të drejtat e grave: Nuk janë pronë, të japin pëlqimin për martesë

Gratë në Afganistan

Qeveria e talebanëve në Afganistan ka nxjerrë një dekret për të drejtat e grave, ku thuhet se ato nuk duhet të konsiderohen “prona” dhe duhet të japin pëlqimin për martesë. Në dokument nuk është përmendur e drejta e tyre për edukim dhe punë jashtë shtëpisë.

Talebanët janë nën presion nga komuniteti ndërkombëtar, i cili ka ngrirë fondet për Afganistanin, me synimin që të shtyjë grupin drejt respektimit të të drejtave të grave.

“Gruaja nuk është pronë, por qenie e lirë njerëzore. Askush nuk mund ta këmbejë atë për paqe apo për t’iu dhënë fund armiqësive”, thuhet në dekretin e talebanëve, ku i jepet e drejta edhe grave vejusha të kenë qasje në pasurinë e ish-bashkëshortit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Integrimi në BE dhe roli i Shqipërisë si anëtare Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ministrja gjermane e Europës sot në Tiranë, takim me zv.kryeministrin Ahmetaj