Talebanët urdhërojnë prerjen e kokave të manekinëve (VIDEO)

Tregtarët e veshjeve në Afganistan kanë filluar t'u presin kokat manekinëve pasi kështu kanë urdhëruar qeveritarët Talibanë, në përmbushje të rregullave të ligjeve të moralit fetar.

Videot e mediave sociale tregojnë shitësit që presin kokat e manekinëve, ndërsa talebanët besojnë se ato janë jo-islamike duke përmendur ndalimin e idhujtarisë në Islam.

Sundimtarët islamikë të Afganistanit, të cilët morën kontrollin e vendit vitin e kaluar në gusht për herë të dytë që nga viti 1996, kanë filluar të rivendosin ligje të ashpra të Sheriatit, pavarësisht garancive të përsëritura për respektimin e lirisë dhe të drejtave të afganëve.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës