Talibanët ndalojnë përdorimin e kontraceptivëve: Është komplot nga Perëndimi për të zhdukur popullësinë myslimane

Talibanët ndalojnë përdorimin e kontraceptivëve: Është komplot nga Perëndimi për të zhdukur popullësinë myslimane

Foto ilustruese ilaçesh

Luftëtarët talebanë kanë ndaluar shitjen e kontraceptivëve në dy nga qytetet kryesore të Afganistanit, duke pretenduar se përdorimi i tyre nga gratë është një komplot perëndimor për të kontrolluar popullsinë myslimane.

The Guardian ka mësuar se talebanët kanë shkuar derë më derë, duke kërcënuar mamitë dhe duke urdhëruar farmacitë të pastrojnë raftet e tyre nga të gjitha ilaçet dhe pajisjet e kontrollit të lindjes.

“Ata erdhën në dyqanin tim dy herë me armë dhe më kërcënuan që të mos i mbaja për shitje pilulat kontraceptive. Ata po kontrollojnë rregullisht çdo farmaci në Kabul dhe ne kemi ndaluar shitjen e produkteve, "tha një pronar dyqani në qytet.

Një mami veterane, e cila nuk deshi të përmendet emri, tha se ishte kërcënuar disa herë. Ajo tha se i ishte thënë nga një komandant taleban: “Nuk ju lejohet të dilni jashtë dhe të promovoni konceptin perëndimor të kontrollit të popullsisë dhe kjo është punë e panevojshme”.

Farmacistë të tjerë në Kabul dhe Mazar-i-Sharif konfirmuan se ata janë urdhëruar të mos rezervojnë asnjë ilaç për kontrollin e lindjes.

"Artikuj të tillë si pilulat e kontrollit të lindjes dhe injeksionet Depo-Provera nuk lejohen të mbahen në farmaci që nga fillimi i këtij muaji dhe ne kemi shumë frikë të shesim stokun ekzistues," tha një tjetër pronar dyqani në Kabul.

Është sulmi i fundit ndaj të drejtave të grave nga talebanët, të cilët, që nga ardhja në pushtet në gusht 2021, kanë përfunduar arsimin e lartë për vajzat , kanë mbyllur universitetet për gratë e reja, kanë detyruar gratë të largohen nga puna dhe kanë kufizuar aftësinë e tyre për të lënë shtëpitë e tyre. Kufizimi i kontraceptivëve do të jetë një goditje e rëndësishme në një vend me një sistem tashmë të brishtë të kujdesit shëndetësor.

Një në çdo 14 gra afgane vdes për shkaqe që lidhen me shtatzëninë dhe është një nga vendet më të rrezikshme në botë për të lindur .

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’