TAP mundëson mobilimin e Bibliotekës së Beratit

TAP mundëson mobilimin e Bibliotekës së Beratit

Pamje nga biblioteka e rinovuar në Berat

Sot përfaqësues të Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) dhe Bashkisë së Beratit vizituan ambientet e Bibliotekës së Beratit, e cila është mobiluar dhe pajisur nga TAP me sistem mbrojtës ndaj zjarrit. Ky investim prej afërsisht 16’000’000 Lekësh, i shërben më shumë se 100’000 banorëve të qytetit të një-mbi-një dritareve.

Si pjesë e Investimeve Sociale dhe Mjedisore të TAP në Shqipëri, janë mobiluar krejtësisht nga e para tre salla leximi dhe arkiva e bibliotekës “Vexhi Buharaja” duke shënuar edhe rihapjen e bibliotekës pas disa vitesh. Gjithashtu, TAP ka dhuruar 400 libra (tituj të rinj) duke e pasuruar më tej fondin e bibliotekës.

Menaxheri i Përkohshëm i TAP për Shqipërinë, Michele Elia, gjatë vizitës në ambientet e Bibliotekës u shpreh: “Vetë TAP është një projekt që do të mundësojë de-karbonizimin e Evropës dhe zhvillimin e vendeve nga ku do të kalojë. Ne besojmë që një e ardhme e qëndrueshme mund të krijohet nëpërmjet edukimit cilësor, përkujdesjes ndaj mjedisit dhe vëmendjes karshi sigurisë teknike. Prandaj dhe TAP po investon kryesisht në këto tri fusha në Shqipëri. 

Ne ndihemi krenar që mundëm të ndihmonim Bashkinë e Beratit për mobilimin e Bibliotekës dhe vendosjen e sistemit mbrojtës ndaj zjarrit. Tani Biblioteka është funksionale dhe e sigurt.”
Kryebashkiaku i Beratit, Petrit Sinaj, u shpreh: “Kishim një vit që e kishim mbaruar rikonstruksionin e bibliotekës por vetëm sot, falë investimit të TAP për mobilimin dhe sistemin e mbrojtjes ndaj zjarrit, biblioteka mund të ofrojë kushte dhe ambiente moderne për të gjithë lexuesit. Në emër të të gjithë lexuesve unë ju falënderoj për këtë investim tuajin pasi kontributi në dije është e vetmja armë që do t’i krijojë një të ardhme të sigurt të rinjtë.”

Pas hapjes së Bibliotekës për publikun, të parët që u regjistruan ishin një grup nxënësish nga gjimnazi i Beratit. Kartelat e lexuesit iu dorëzuan atyre nga Menaxheri i përkohshëm i TAP për Shqipërinë dhe Kryetari i Bashkisë së Beratit. 

Biblioteka “Vexhi Buharaja” pas rikonstruksionit të vitit 2016 nuk mundi të hapej për  shkak të mungesës së mobilimit të përshtatshëm të sallave të leximit dhe të arkivës. Mungesa e mobilieve e bënte godinën të pamundur përdorimin e sallave nga lexuesit dhe studiuesit ndërsa në arkivën e Bibliotekës vetëm një pjesë e rreth 35’000 librave ishin vendosur nëpër rafte, pjesa tjetër ndodhej në dysheme. Falë investimit të TAP, lexuesit e Beratit mund të përdorin të tria sallat e leximit të Bibliotekës “Vexhi Buharaja” ndërsa arkiva është pajisur me rafte për sistemimin dhe ruajtjen e librave.
Ndjekja e punimeve për mobilimin e Bibliotekës “Vexhi Buharaja” u krye nga kontraktori i TAP për projektet Sociale dhe Mjedisore, Abkons. Gjithashtu, Abkons ka realizuar edhe projektimin e mobilimit të bibliotekës.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Qeveri teknike? Braçe i prerë me opozitën: Koha kur pushtetet vendoseshin në tavolinë ka marrë fund! Te ‘Dezinformimi’ nuk i marr me zor

Qeveri teknike? Braçe i prerë me opozitën: Koha kur pushtetet vendoseshin në tavolinë ka marrë fund! Te ‘Dezinformimi’ nuk i marr me zor