Frrok Çupi: Të ishin tubuar rrugëve me parullën: ‘Thnx Mr. Rama!’ për BE- në

Frrok Çupi: Të ishin tubuar rrugëve me parullën: ‘Thnx Mr. Rama!’ për BE- në

Edi Rama

Këta po të ishin tubuar rrugëve me parullën ‘Faleminderit zoti Rama’ për afrimin e fundit me BE, do të na kishin bërë të mendohemi. Jo ne që i njohim mirë, por mendoheshin këta që po plasin rreth tyre e po thërrasin ‘mos na ikë PD!, ta bashkojmë PD…’. Po të ishin tubuar kësaj here, të paktën, do të na kishin hedhur prapë hi syve sikur ‘vdesin për Europë’. Me këtë rast do ta kishin shpërblyer ndryshe urrejtje- xhelozinë për Edi Ramën. Mirëpo nuk e bënë dhe mbetën vetëm me xhelozinë duke i marrë nga goja fjalë erotizmi. Përtej alegorisë, vërtet PD në opozitë kësaj here kishte shansin që të dëshmonte se ka edhe një nerv të dobishëm diku në trup. Por iku kjo punë. Kjo ishte më e pamundura për PD-në. Pse:

Nuk do kryetari? Ta zëmë se kryetari do…

E pa mundur, por le të fantazojmë. Sikur kryetari i PD do të kishte lëshuar thirrjen ‘ejani të përshëndesim negociatat me BE’, aty do të kishte ndodhur revolta brenda burgut. Kryetari i PD, kur ishte president i Republikës, e ka provuar këtë mizori. Hapi lajmin se po vijnë nga Vlora ‘të më vrasin’ dhe desh të ikte. Militantët e vet e panë me një sy, kinse: ’Se mos ikën në Europë …!?’. Ditën që u çlirua presidenca, u deshën tre muaj për ta larë nga urina e militantëve. Ky ishte ’97. Tani nuk e bën më provën kryetari, se nuk ka as helikopter. Këta janë si atëherë dhe si njëri- tjetri;  kuptojnë veç dhunë, jo Europë.

Të gjithë të vetët, Sali Berishën do ta shpallnin ‘të ikur’ përfundimisht; nëse ky do të thërriste militantët për tubim pro- Europës. Kjo puna e orientimit të PD nuk është një gjë e lehtë, pozita më e fundit e saj është e vendosur kundër qytetërimit perëndimor. Çfarë është sot? A është vetëm Islamike?, a është vetëm anti- amerikane?, a është një masë pa tru që nuk e di çfarë është?… Çfarë është më e dukshme: një masë që nuk e duron progresin, as qytetin, as ligjin, as jetën e tjetrit. Tradhtarin e nuhasin menjëherë.

Po të ishin pak më të mençëm ata që bëjnë si pro- perëndimorë…

Këta që bëjnë sikur nuk e duan Berishën në PD, këta kishin shansin të ndaheshin nga zgjebja si ‘anti- perëndimorë’. Deri më sot nuk kanë dhënë asnjë sinjal se janë ndryshe prej tij. Si nuk kanë as aq mend sa të kuptojnë se rrjeta për Berishën po mblidhet nëpër detet e Europës? Në PD nuk ka frymë perëndimore, paçka se lëshojnë parulla idiote të stilit ‘gjyshi im e donte Amerikën’…

Po më në fund, si mund të ishin aq naivë sa të donin Evropën?

Po të dilnin në tubim për Evropën, menjëherë do të ktheheshin në pikë vese dhe do të shkriheshin. Sepse kjo nuk është klima e tyre. Perëndimin e kanë armik. Njësoj sa ç’e kishin armik ushtarët e Mlladic Gjykatën Speciale. Perëndimin e shikojnë si fajkua që ka hyrë për të rrëmbyer qeniet e sëmura mes tyre. Nuk durojnë as përparimin e vendit të vet e jomë Evropë, ishin mirë atje ku ishin… … Po, vërtet, përtej alegorisë: Si nuk u mblodh PD që të manifestojë entuziazëm për Evropën, për Atdheun dhe shtetin…, edhe për autorin kryesor Edi Rama?! S’e kuptoj.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Miri: 22/07/2022 13:31

    Ky Froku eshte kompjet sahanlepires.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg