Të moshuarit dhe minorancat etnike, viktimat e Covid në Britaninë e Madhe

Të moshuarit, por edhe pakicat etnike, njerwzit me ngjyrw dhe aziatikët në radhën e parë, janw kryesisht viktimat e infeksionit tw koronavirusit nw Mbretwrinw e Bashkuar. E diskutuar shumw javwt e kaluara sot wshtw vwrtetuar edhe nw Dhomwn e Komuneve nga Ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock.

Hancock vuri në dukje se mosha wshtw "faktori më i madh i rrezikut" të Covid-19. Viktimat mw tw shumta ishin ata tw moshws rreth 80 vjeç, me normë rreth 70 herë më të larta se pacientët nën moshwn 40 vjeç.

Ministri Britanik i Shëndetësisë konfirmoi gjithashtu se numri më i lartw i vdekjeve u regjistrua nw meshkuj dhe mw pak nw femra

Ndërsa në nivelin etnik, ka pasur një ndikim deri në 4 herë më të lartë të infeksioneve dhe vdekjeve në mesin e burrave me prejardhje nga ishujt e Karaibeve dhe afrikanw

Si pwrfundim, duket njw fenomen i "pabarazisë absolutisht disproporcionale", shkaqet e së cilës duhet të hetohen- tha Hancock


Lajmi kryesor:

Covid, në Itali regjistrohen 71 viktima...Zero vdekje në 11 Rajone! Alarm infeksionesh në Amerikën Latine


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të mbahen zgjedhjet parlamentare me lista të hapura?×

Lajmi i fundit

John

Jetojnë në pallatin e dëmtuar nga tërmeti, banorët në Durrës në protestë: Krimi fle në prokurori, po manipulojnë provat!