Të ndërtosh tempullin gjigand të Panthenonit me libra (FOTO)

Artistja në tempullin me libra

Artistja argjentinase Marta Minujin ka bërë diçka shumë unike, ajo ka ndërtuar tempullin e Panthenonit me libra.

Tempulli unik është kopje e një prej simboleve më të famshme të civilizimit antik Grek dhe nuk është prej tullash ose materialeve të tjera, por është ndërtuar me libra. 

Ka rreth 100,000 libra të rregulluar në skela të posaçme dhe të mbrojtura nga moti falë një materiali transparent të veçantë.  

Artistja ka mbledhur tituj të ndaluar nga censura në të gjithë botën, duke krijuar kështu një vepër me një mesazh vërtet të rëndësishëm.

Librat që ndërtojnë tempullin janë tituj të ndaluar nga censura dhe me anë të kësaj ajo ko përcjellë një mesazh shumë të rëndësishëm në festivalin e artit "Documenta" në Gjermani.

Ora 14:51
Të ndërtosh tempullin gjigand të Panthenonit me libra
1/8
E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Trafiku i arabëve, Gjykata e Tiranës nxjerr nga qelia drejtoreshën e kufirit dhe efektivët! Lë në fuqi pezullim nga detyra