Të padëshiruarit/ Lulzim Basha vendos në lista njerëzit që u votuan kundër nga baza e PD-së, në krye Xhelal Mziu i kontestuar nga 268 demokratë 

Lulzim basha dhe Xhelal Mziu

Lista e Lulzim Bashës dhe Sali Berishës me emrat e kandidatëve për deputetë ka hedhur në ‘kosh’ jo vetëm Komisionin ‘Nishani’, duke kandiduar personazhet e përjashtuar, por rrëzon edhe vullnetin e bazës së Partisë Demokratike. Njerëzit më të kontestuar dhe të votuar kundër nga anëtarësia e Partisë Demokratike gjatë votimit të pretendentëve për kandidatë në vjeshtën e vitit 2020, Lulzim Basha, në vend që t’i largonte, i ka përfshirë në krye të listës së kandidatëve për deputetë. A mundet që një personazh që nuk gëzon mbështetjen e anëtarëve të PD-së, të gëzojnë mbështetjen e votuesve në tërësi?! Ky paradoks shpjegohet me faktin që Lulzim Basha ka hartuar një listë mbi baza klienteliste, interesash dhe lobimesh të errëta. 

Po kush janë kandidatët e Lulzim Bashës të kontestuar me votë nga baza e PD-së? Lulzim Basha dhe Sali Berisha ka vendosur ish-kryebashkiakun Xhelal Mziu, në krye të listës së kandidatëve për deputetë në Dibër. Gjatë votimeve në degën e PD-së në Kamëz, në tetor 2020, Mziu mori 268 vota kundër nga demokratët, një numër rekord që ishte një mesazh i qartë për kupolën e PD-së. Në Korçë, Basha ka kandiduar të katërtin Bledion Nallbatin, i cili mori gjithashtu një numër rekord votash kundwr në Devoll, gjatë votimit të kandidatëve në 7 tetor 2020, proces i cili u shoqëruar me përleshje, ku më pas kutitë u zhvendosën për numërim në Korçë. 

Nallbati u votua kundwr nga njerëzit e ish-deputetit të PD-së, Hekuran Hoxhallit. Edhe ky u fundit u skualifikua nga votat e njerëzve të Nallbatit. Megjithatë, Basha ka vendosur të kandidojë në Korçë Bledion Nallbatin, i cili jo vetëm nuk gëzon mbështetjen e demokratëve, por është kthyer në protagonist i incidenteve në degën e PD-së në Korçë. Lulzim Basha ka kandiduar të shtatin në Durrës, Igli Carën, i cili i shpëtoi për pak përjashtimin në tetor 2020, për shkak të votave masive kundër të demokratëve. 

Nga ana tjetër, Lulzim Basha, ka përjashtuar nga lista Florion Mima, Fatbardh Kadillin dhe Eno Bozdon, të cilët u konfirmuan nga Këshilli Kombëtar si më të votuarit në garën për zgjedhjen e kryesisë së partisë. 

Nga ana tjetër, Lulzim Basha dhe Sali Berisha kanë injoruar edhe  komisionin ‘Nishani’, duke vendosur në krye të listave kandidatë të përjashtuar. Tritan Shehu, i përjashtuar nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve, është vendosur në krye të listës në Gjirokastër.  

Komisioni i Vlerësimit të Kandidaturave pati përjashtuar nga gara edhe ish-deputetin Ervin Salianji, të cilin Lulzim Basha e vendos të tretin në Qarkun e Korçës. Basha ka sfiduar Komisionin edhe për Luan Baçin, i cili ndonëse ishte përjashtuar, e ka vendosur të katërtin në Fier. 

Jashtë kualifikimeve të Komisionit dhe vendimmarrjeve të strukturave të partisë, Basha ka përfshirë edhe Lefter Maliqin të shtatin në Berat. Basha ka vendosur në krye të listës së kandidatëve për deputetë në Lezhë, Mark Marku, në konflikt interesi, pasi Marku ishte anëtar i Komisionit për Vlerësimin e Kandidatëve. 

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento

Komente

 • Mitingdashes: 12/03/2021 07:10

  Ç'te besh.Shoh Pd-ën,qe eshte bo mere me long,se mishi maroi.Lexoj emrat e kandidateve te Tiranes.Emra t'marum complet.Si mer, te votoj une per Fatmir Mehdiun,Dashin,Gon Duken, Vangjel Dulen?Te gjithe t'marume nga trute.Nuk e kuptoj se pse keto meren me politike,çfare kerkojne,çfare presin.Keta nuk dine te bejne asgje,pervec se te ngrohin karriken.Po Tritan Shehun,Sali Berishen çfare i doni?Harrova eshte edhe çobani ,Bujari i Leskajve,qe e ka ndrit karrieren e tij,tipike e nje komunisti ne kohe demokracie.Pd-ja,ka ngel akoma tek qokat,me jep- t'jap,me njerez pa asnje lloj ideje,me ulerima,akoma eksitohen kur ka miting.Kenaqeaia me e madhe e liderve demokrate eshte te mbledhin njerez qe ulerasin,te ngrejne 2 gishtat lart,dhe me raste te veçanta,ta ngrejne liderin lart,ta mbajne mbi supe,dhe ta çojne tek podiumi ose makina,dhe ky mundesisht te hipi siper makines.Kjo ndodhi, quhet fitore,vizion,hyrje ne europe,si dhe rritje e GDP- kombetare,e mirqenies,e pensioneve etj.Pd-ja ka ngel partia e injoranteve clasik,shume gjynof dhe shume keq.Mos harroni te votoni Nard Ndoken,dhe Zef Hilen,dy nga koloset e ........ (ku ti fusesh keta?çfare kane bere perveçse deputet dhe kryetar bashkie?) Mos harroni edhe prof dr Flamur Noken,intelekt natyral,i duhet fort PD-ës.Mos harroni edhe qershine mbi torte,kolopuçin,Lulin,i cili te dielave e ka pushim,dhe me dt.25 prill,do shkoje te votoje nga dreka,se do zgjohet heret nga 10 e gjysma,pastaj do relaxohet ne vilen e tij nja 4-5 ore dhe do shkoj te fleje si gjingj nga ora 10 e mbremjes,qe te zgjohet t'nesermen heret ,nga ora 9,qe te festoje rezultatin.

  Përgjigju
 • robi: 11/03/2021 21:17

  A e ka marre me vete daullen Xhelal mendjeziu i kamzes se vallai me kenaw

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

‘Shumica kanë qenë në gjumë kur ka ndodhur aksidenti’, Kurti flet nga spitali ku po trajtohen të plagosurit në Kroaci: Mirëqenia jonë varet shumë nga mërgata, tragjedia e rëndë