Të paktën 10 të vdekur në sulmin në Tokmak, Moska fajëson Kievin

Të paktën 10 të vdekur në sulmin në Tokmak, Moska fajëson Kievin

Të paktën 10 persona, përfshirë fëmijë, vdiqën pas një bombardimi mbrëmjen e së premtes vonë që goditi një qytet të pushtuar nga Rusia në rajonin jugor të Zaporizhzhia.

Këtë e tha një zyrtar lokal pro-rus, duke fajësuar Kievin për sulmin. Gjithashtu zyrtarët ukrainas kanë raportuar të paktën tre të vdekur civilë nga sulmet ruse në pjesë të tjera të vendit.

  Ndërsa sot shërbimet e emergjencës po përpiqen të shpëtojnë civilët e bllokuar nën rrënojat e shtëpive të tyre në Tokmak , në një pjesë të Ukrainës jugore që Moska e aneksoi në mënyrë të paligjshme, tha kreu rajonal i Kremlinit, Yevhen Balitsky.

Administrata komunale e Tokmak raportoi në Telegram se bombardimet goditën tre ndërtesa banimi. Pesë persona u nxorrën të gjallë nga rrënojat dhe 13 të tjerë u shtruan në spital,tha Balitsky.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Disa rajone mbeten pa energji elektrike! Putin synon të rindezë termocentralin Zaporizhzhia


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Zef Preçi: Nuk ka politika për produkte 'made in Albania'! Po nxitet boshatisja e Shqipërisë, reagim pasi ka pamundësi për kushtet e jetesës

Zef Preçi: Nuk ka politika për produkte 'made in Albania'! Po nxitet boshatisja e Shqipërisë, reagim pasi ka pamundësi për kushtet e jetesës