Kurbin/ Të pastrehët e tërmetit 7 muaj pa bonus: Marrim borxh për të paguar qiranë! 841 familje të prekura, bashkia: Fondi nuk është alokuar nga 'Financat'

Të shqetësuar një grup banorësh u mblodhën para bashkisë, pasi nuk kanë të ardhura të përballojnë koston e qirasë.

Nga prilli e këtej nuk marr bonusin e qirasë. Më kanë prish shtëpinë e dëmtuar nga tërmeti dhe ende nuk është bërë shtëpia e re. I zoti i shtëpisë ku jetoj aktualisht më kërkon paratë unë skam ku ti marr jam invalidë, jeton me 14 mijë lek në muaj”, tha një grua e moshuar.

Të tjerë qytetarë shprehen se: “Pallatin e kemi të papërfunduar, bonusin nuk e marrim prej muajit prill dhe detyrohemi të marrim para borxh për të paguar qiranë”

E kontaktuar për këtë çështje Bashkia Kurbin bën me dije se fondi për bonusin e qirasë i cili kap vlerën e 15 milion lekëve prej muajit prill nuk është alokuar nga Ministria e Financave.

Nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 u preken afro 2 mijë familje. Aktualisht më shumë se gjysma e tyre kanë hyrë në shtëpitë e reja, ndërsa procesi i rindërtimit vijon për shtëpive individuale dhe pallatet.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Shkelën rregullat e qarkullimit, policia gjobit drejtuesit e patinave elektrike dhe këmbësore

Tiranë/ Shkelën rregullat e qarkullimit, policia gjobit drejtuesit e patinave elektrike dhe këmbësore